O úpravě sálu, která je součástí Střední školy technické Gustava Habrmana, se mluví již řadu let. Společenské prostory už morálně zastaraly, proto kraj ve spolupráci s městem nyní hledá cesty, jak sál opravit. „Ten sál si to moc zaslouží. Téměř patnáct let jsme tam vždy o prázdninách gruntovali a ty parkety byly opravdu šílené,“ řekla před časem Deníku místní obyvatelka Lída Habrmanová.

Prostory sálu na Skalce pravidelně slouží nejen škole, ale také různým konferencím, burzám škol či maturitním plesům. „Stávající stav sálu i technického zázemí odpovídá době vzniku prostor, a proto považujeme za zcela správné dostat jej do parametrů 21. století,“ popsal současný stav hejtman kraje Martin Netolický. Předpokládaná cena rekonstrukce se však významně prodraží. Zatímco na začátku roku kraj počítal s investicí v hodnotě necelých 30 milionů korun, dnes se hovoří o částce, která přesahuje 53 milionů.

Podle místostarosty České Třebové Josefa Kopeckého město nemá nemá alternativu, kde velké společenské akce pořádat. „Sál Kulturního centra se nedá využívat pro plesy, veletrhy nebo různé přehlídky. Historicky plnil tuto funkci Národní dům a kdysi v minulosti i sál restaurace Pod Skalkou, ty jsou však v soukromých rukou. Město nemá jiné prostory, které by mohlo na podobné akce využít,“ vysvětlil Kopecký.

Rekonstrukce se kromě samotného společenského sálu dočká také vstupní hala do školní budovy. „Proměnou projde vrátnice, prodejna, sociální zařízení a celkově se změní charakter vstupu do školy. Ve druhém patře pak společenská místnost, šatny, sekretariát, ředitelna, kuchyňka, bary či sociální zařízení,“ řekl krajský radní pro oblast školství Josef Kozel.

Společenský sál na Skalce je jedním ze dvou, které vlastní Pardubický kraj. Tím prvním je Dům hudby v Pardubicích. Na jaře loňského roku zde kraj dokončil investici do Sukovy síně a jejího zázemí. „První investicí prošla Sukova síň v roce 2004, kdy jsme změnili především akustické poměry v sále samotném. Další dvě investice v souhrnné hodnotě kolem 100 milionů korun jsme dokončili v loňském roce. Jednalo se o renovaci celé společenské části sálu a přísálí, ale také o zlepšení energetických parametrů Domu hudby,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast kultury a investic Roman Línek.