„Aktuálně se pokládá poslední vrstva nového povrchu silnice v prostoru křižovatky s ulicí Generála Svatoně a nedalekého přechodu přes silnici I/35. V příštích týdnech bude rekonstrukce pokračovat k okružní křižovatce,“ informovala mluvčí radnice Marie Lněničková.

Součástí oprav frekventované komunikace mezi Hradcem Králové a Olomoucí jsou i úpravy křižovatek a přechodů pro chodce. Modernizace se dočká i světelná signalizace. Nově by mělo usměrňovat průjezd městem pět semaforů.

„Nový systém světelné signalizace na křižovatkách a přechodech uvedeme do provozu až po kompletním dokončení rekonstrukce,“ vysvětlila Marie Lněničková.

Prozatím fungují semafory na dvou místech. „Pro bezpečný přechod chodců a přejezd vozidel z jedné části města na druhou jsou v současné době v provozu semafory na přechodu u krytého bazénu a na křižovatce silnice I/35 s ulicemi Pražská a Riegerova,“ upřesnila mluvčí. Po dokončení rekonstrukce radnice spustí rovněž kamerový systém monitorování jízdy na červenou.

Ve třetí etapě oprav se změnila objízdná trasa. Ve směru od Hradce Králové vede objížďka stavbou, po volné polovině vozovky. Z opačné strany je doprava svedena do ulice Českých bratří, vlevo ulicí Jeronýmovou a Litomyšlskou a opět vlevo do ulice Prokopa Velikého. Z ní se objížďka napojuje zpátky na pětatřicítku.

Stavební práce začaly loni v srpnu. Hotovo by mělo být letos v červenci. Speciální gumoasfaltový povrch, který má snížit hluk z projíždějících aut, začíná na křižovatce u obchodní domu Lidl, necelý kilometr za železničním přejezdem, a skončí na výjezdu z Mýta směrem na Litomyšl. Opravy vyjdou na 63,2 milionů korun, město zaplatí 18,3 milionů za instalaci semaforů, všechno ostatní financuje Ředitelství silnic a dálnic. Až 85 % uznatelných nákladů městu pokryje dotace.