Region v noci na včerejšek znovu zasypal sníh. Jak uvedl Zdeněk Mrkvica z pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové, včera ráno měřicí stanice ČHMÚ v Ústí nad Orlicí zaznamenala 28 cm sněhu, z toho bylo 13 cm nového sněhu. Pro děti důvod k radosti. Pro silničáře další noc, kdy oka nezamhouřili. Veškerá technika správy a údržby silnic jezdila celou noc a snažila se všechny silnice udržovat sjízdné. Mnohé jsou přesto sjízdné jen s maximální opatrností a někde vznikaly problémy.
Vítr může přinést komplikace

Včera ráno se například zastavil provoz na Kohoutu mezi Českou Třebovou a Litomyšlí. „Bylo to kolem půl sedmé, zůstala tam stát nějaká auta, ale náš autobus se potom rozjel a kopec vyjel,“ uvedl ředitel ČSAD Ústí nad Orlicí Milan Kotoulek a pokračoval: „Situace byla ráno mizerná třeba mezi Lanš〜krounem a Ústím, kde to nebylo protažené.“

Silnice po chemickém posypu včera kryla vrstva rozbředlého sněhu, na ostatních silnicích byla ujetá vrstva sněhu, která místy klouzala. Orlickoústecku se podle Romana Vodičky ze „suzky“ naštěstí zatím vyhýbal vítr. „Máme ale předpověď, že by mohlo začít foukat, což by byl problém,“ varoval. Stejně tak apeloval na řidiče, aby jízdě věnovali maximální pozornost. Ne všichni tak totiž podle něj činí a na zúžených silnicích předjíždějí, jako by se nechumelilo. Největší pozornost silničáři včera věnovali odstraňování sněhových bariér. „Jezdili jsme celou noc, jezdily i šípové pluhy, které rozšiřovaly vozovky. Teď se věnujeme sněhovým bariérám, takže v provozu jsou nakladače a sněhové frézy,“ shrnul situaci Vodička.

I když je letos sněhová nadílka bohatá, na Orlickoústecku zdaleka neleží tolik sněhu jako v roce 1963, kdy v Ústí 16. února naměřili 66 cm sněhu. Letošní nadílka zatím nepřekonala ani tu z roku 2006, kdy ke stejnému dni v Ústí na letišti leželo 51 cm sněhu. Další roky byly o poznání slabší: v roce 2003 19 cm, 2005 16 cm. Byly i roky, kdy 16. února nebyl žádný sníh, třeba v letech 2001 a 2002 i 2007 a loni.