Otázky pana Horáka považuji za snahu zasít jakékoliv semínko pochybnosti. Jsou postaveny tak, aby mne manipulovaly k odpovědi, na kterou bude zase jen prázdná polemika. Stačí se podívat na internet za posledních 14 dnů a prakticky všechny odpovědi tam může najít sám! Myslím, že informací je dnes už dost a potvrzují, že jsme měli pravdu. Jen jsme byli první, kdo se to odvážil říci. Někteří se s tím však zjevně nedokáží stále smířit.

Citace: Starosta Mýta po cestě na Krym: Česká média nás krmí nesmysly.
Otázka: Uveďte, prosím, konkrétní média s konkrétními nesmyly a reálné odkazy včetně jejich autorů.
Odpověď: Těchto zpráv je na internetu hodně, stačí si zadat do vyhledávače příslušné heslo. Před svým odjezdem jsem byl také přesvědčen, že jde o válečnou zónu. Jen pro příklad ČT24:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/266457-krym-o-referendum-byl-velky-zajem/
„Jak můžete v okupované zemi pod hlavněmi automatů svobodně hlasovat o oddělení? To je výsměch," namítá vůdce krymských Tatarů Mustafa Džemilev. Tak proč to Mustafa nevyfotil ?!?

Citace: Je to poněkud neotřelý pohled na situaci na (bývalém ukrajinském) Krymu a starosta Vysokého Mýta Miloslav Soušek, který byl při zdejším referendu jako pozorovatel, si už kvůli své cestě sem vysloužil ostrou kritiku.
Otázka: O jakou kritiku šlo? Prozatím nebylo nikde uvedeno, jaký pozorovatel jste byl a o jakou konkrétní organizaci šlo. Ani o bývalém europoslanci žádná informace nebyla uvedena. Můžete, prosím, uvést adresu a přesné jméno této organizace včetně jména pana europoslance?
Odpověď: Po tom mediálním honu, kdy média nezajímalo, co se na Krymu dělo, ale jen sháněla jakoukoliv dehonestující informaci, nebudu uvádět do problémů další lidi.

Citace: Jeho pohled na průběh referenda, které západní země neuznávají jako právoplatné a svobodné, a to nejen kvůli údajným tankům před volebními místnostmi, však může být dalším důvodem k „honu na čarodějnice", rozuměj na Souška.
Otázka: V žádné z dostupných informacích jsem nenašel zmínku o tancích. Pokud máte tuto informaci, prosím o citaci či odkaz s autory.
Odpověď: Opět viz internet a televize. Doporučuji například pořad paní Jílkové.

Citace: „Nehodnotím žádné politické souvislosti, ale co se týče samotného referenda o odtržení od Ukrajiny, to proběhlo zcela v regulích. Z toho, co jsem viděl, a že jsem toho viděl dost, bylo zcela svobodné a tajné. Tak, jak známe volby z Česka. Jen mnohem slavnostnější," říká Soušek.
Otázka: Ani já nechci dělat z této věci žádné politikum, ale chtěl bych se zeptat na formulace otázek na hlasovacích lístcích. A potom na vaše slova „vidět dost". Co to znamená? Prosím, buďte konkrétní. A nemáte náhodou třeba fotografie s popisem odkud jsou, popřípadě s informacemi GPS a časem pořízení?
Odpověď: Formulace otázek je věcí toho, kdo referendum vyhlašuje, nikoliv pozorovatelů! Ano, viděl jsem dost, abych mohl s klidným svědomím konstatovat, že armáda ani ozbrojenci ve městech a obcích nebyli. U voleb nikdo násilím ani nátlakem výsledek neovlivňoval. Fotografie jsem médiím posílal a mám snímky z celého dne. GPS jsem s sebou neměl. Není tato otázka trochu absurdní? Viděl jste někdy v ČR zahraniční pozorovatele pobíhající s GPS? Položte tuto otázku třeba veřejnoprávní televizi. Proč naopak od novinářů nejsou fotografie a videa ukazující nátlak u referenda? Určitě by je rádi zveřejnili.

Citace: Kolik volebních místností jste navštívil, abyste takto usuzoval?
Nevím přesně, zhruba sedm nebo osm. Ale vedle toho jsme projezdili na jižním Krymu, kde jsme operovali a kde žije údajně protiruská tatarská menšina, řadu vesnic a nikde, skutečně nikde jsem neviděl jediný tank.
Otázka: Můžete být, prosím, konkrétní a uvést jasný počet i s názvem okrsku? A o jaké údajné protiruské tatarské menšiny jde?
Odpověď: Už jsem uvedl, pohybovali jsme se v okolí města Sudak. Jako pozorovatel jsem si všímal i detailů. Například obec, ve které je mešita, asi pravoslavná nebude.

Citace: Nebylo to třeba tím, že vás jako medvědy vozili po štacích, kde hlídky ozbrojenců po varování Rusů však odklidili?
Ne, to je nesmysl. Plán cesty jsme si dělali sami a zajeli jsme i do míst, která byla mimo itinerář.
Otázka: Jak uvádíte, naplánovali jste si cestu, prosím, popište nám svůj itinerář i cestu mimo něj.
Odpověď: K dispozici jsme měli seznam okrsků. Nejprve jsme procházeli volební místnosti ve městě, pak objížděli vesnice v okolí. Při počítání jsme byli večer jen v jedné volební místnosti v Sudaku (volební místnosti se uzavírají). Z cesty po vesnicích jsme také všichni pořizovali fotografie. Na otázku, zda se před námi ruská armáda neschovávala, jsem už novinářům odpovídal. Připadá mi velmi komická představa, jak se vojáci schovávají za bukem a do vysílačky šeptají: „…všichni schovat, bacha, jedou Češi …". Tak to je fakt z hodně hloupého filmu.

Citace: Chcete mi říct, že jste skutečně na ulicích nezaregistroval ani náznak strachu anebo stísněnosti?
Byl to pro mě od počátku velký šok, vzhledem k tomu, jakými informacemi o bezmála válečném stavu nás krmí česká média. Na ulicích byla naopak cítit velmi, velmi slavnostní atmosféra, lidé byli podle toho i oděni a k urnám chodili nejen ve velkém počtu, jak dokládají výsledky referenda, ale dokonce s celými rodinami včetně dětí. Nevím, jestli by tak činili pod muškami ozbrojenců, o kterých se dočítáme v českém tisku.
Otázka: Konkrétně o jaká média a jejich reportáže jde? Prosím o dataci, časy a konkrétní osoby.
Odpověď: Těch článků byla například jen na internetu celá řada, jejich přehled jsem si nepořizoval. Jsou dodnes snadno dohledatelné.

Citace: A to včetně krymských Tatarů? Ti přece chtějí ve své většině zůstat pod Ukrajinou?
Vedli jsme na ulicích i před místnostmi řadu neformálních rozhovorů s lidmi a tu a tam jsme narazili na někoho, kdo s osamostatněním nesouhlasil. Ale celkově mám pocit, že oficiální výsledky referenda naprosto odpovídají tomu, co jsem na místě viděl já.
Otázka: Prozatím jsem žádný oficiální výsledek tak, jak jsme zvyklí z České republiky (včetně informací o tom, jak různé obvody hlasovaly a jaké bylo složení obyvatelstva), nezaregistroval. Prosím o odkaz.
Odpověď: Pokud chcete detailní informace, pak požádejte krymský parlament nebo Velvyslanectví Ruské federace. Nikde jsem nic neříkal o systému zveřejňování výsledků. To mi fakt nepřísluší. Pozorovatel má popsat a vyhodnotit, co viděl. Domnívám se, že průběh referenda v samotném procesu nebyl manipulován a že výsledek referenda odpovídal zájmu lidí a jejich náladě. Občané na Krymu vysokou volební účastí i tím, jak hlasovali, projevili v referendu srozumitelně svoji vůli. Polemika o vysokém procentu pro je zavádějící. Vždyť i u nás například volba předsedy vedení Starostů a nezávislých v minulých dnech (STAN dříve spojeno s TOP 09) proběhla tak, že ze 160 voličů dostal 160 hlasů. Věřím, že má takovou důvěru, gratuluji mu k tomu. A všechny komentáře typu, že je to jak v KLDR, považuji pouze za politickou špínu.

Mimo otázky:
I v Orlickém deníku se řešilo, co říkají zastupitelé Vysokého Mýta, nikoliv někteří zastupitelé. Veřejnost je opět uváděna v omyl. Jaká je pravda?
Zastupitelé z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL navrhovali, aby se zastupitelstvo distancovalo od soukromé cesty starosty na Krym. Výsledek – usnesení nebylo přijato.
MILOSLAV SOUŠEK