Starostkou města se na ustavujícím zastupitelstvu ve středu odpoledne stala jednička kandidátky vítězné Koalice pro Českou Třebovou Magdaléna Peterková. Hlasovalo pro ni všech sedmadvacet zastupitelů napříč politickými stranami a sdruženími. Po dlouhých šestnácti letech ve vedení českotřebovské radnice střídá Jaroslava Zedníka. 

„Pokud bych měla vyjádřit pocity, se kterými přijímám tuto funkci, pak by to byly respekt, odpovědnost, úcta ke spoluobčanům a kontinuita v práci z předcházejícího volebního období,“ prohlásila nová starostka Magdaléna Peterková.  

Dosavadní starosta Jaroslav Zedník poděkoval svým spolupracovníků Dobromilu Keprtovi a Jaroslavě Žáčkové a rozloučil se slovy: „Končí jedna kapitola. Necháváme město novému vedení nezadlužené, s finanční rezervou na účtu a mnohými rozpracovanými projekty.“

Místostarosty města zastupitelé zvolili Dalibora Zeleného (ČSSD) a Josefa Kopeckého (ODS). Členy rady se stali Josef Menšík, Petr Skopal a Martin Voleský za Koalici pro Českou Třebovou, Jan Kovář za ČSSD, Ladislav Vraspír za ODS a Martin Fišer za 27 statečných. Nestraníci, nejsilnější opoziční strana získali vedení kontrolního výboru, jehož předsedkyní byla zvolena Magdaléna Peterková.

Ustavujícímu zastupitelstvu předcházela rezignace tří zastupitelů, Václava Cempírka (27 statečných), Dobromila Keprta a Bohumíra Nejedlého (oba Nestraníci). Nahradili je Martin Fišer, Aleš Stránský z pozice druhého a Zuzana Nejedlá dokonce až třetího náhradníka.

Ve středu proběhla ustavující zastupitelstva rovněž ve Vysokém Mýtě, kde zůstalo vše podstatné při starém, v Letohradě a Chocni. František Jiraský (Nestraníci) křeslo mýtského starosty obhájil, staronovým místostarostou je Martin Krejza (ODS). Překvapení se nekonalo ani na letohradské radnici, starostou je opět Petr Fiala (Sdružení pro Letohradsko).

Změnu přinesly volby na choceňské radnici. Pět ze sedmi radních získalo sdružení Živá Choceň. Starostou se stal Jan Ropek, posty místostarostů obsadili Jiří Pírko a Jiří Hejzlar (všichni Živá Choceň). 

Od pondělí má nové vedení i radnice v Žamberku. Dosavadní starosta Jiří Dytrt (Nezávislí), přestože jím vedené sdružení Nestraníků vyhrálo volby, nepokračuje. Novým starostou se stal Oldřich Jedlička za ANO, které skončilo ve volbách až čtvrté. ANO má i místostarostku, stala se jí Zděnka Šebková, druhým místostarostou je Ivan Vrkoč (Nezávislí).