Stavba je rozvržena do dvou etap. Během první má být odbourána zadních křídla stávající budovy. V uvolněném prostoru a části vnitrobloku vznikne nová budova. Do ní se provoz polikliniky přesune po dobu realizace druhé etapy, která počítá se zbouráním zbytku budovy a dostavbou.

„Bourací práce budou prováděny s maximální opatrností a šetrností, aby neměly negativní dopady na provoz zdravotnických zařízení. Bez trpělivosti lékařů a pacientů se ale neobejdou. Budeme se snažit najít kompromis, který bude vyhovovat městu jako investorovi, lékařům a samozřejmě pacientům,“ ujišťuje místostarosta Oldřich Strnad.

Nová poliklinika je koncipována jako třípodlažní se dvěma trakty propojenými schodištěm. V suterénu vzniknou parkovací stání.

Vyhlášení ankety Žena roku Pardubického kraje
Ženou regionu je mluvčí hasičů

Část lékařů, kteří mají ve stávající budově své ambulance, a opoziční zastupitelé projekt odmítají. Lékaři kritizovali především plán města, přestavovat polikliniku za plného provozu. Začátkem letošního roku se na město obrátili s výzvou, aby projekt ještě přehodnotilo.

Opozice je proti

Přiklonili se tak k návrhu opozičních zastupitelů, kteří přišli s alternativním projektem. Podle nich by bylo výhodnější i levnější postavit novou polikliniku na jiném místě. „Pořád nechápeme, proč se musí stávající poliklinika zbourat, mohla se opravit. Třeba na byty, kterých je ve městě kritický nedostatek,“ namítají zastupitelé za Demokratické fórum. Současně upozorňují na to, že město se na dlouhé roky zadlužilo nákladnou rekonstrukcí kulturního domu.

„Jak budeme polikliniku financovat? Úvěr ve výši 150 milionů, který jsme si vzali na kulturák a polikliniku je téměř vyčerpán. Nechystáme se snad prodávat majetek města? Nebo pozastavíme plánované rekonstrukce majetku?“ obracejí se na vedení města.

Radnice usilují o to, aby s lékaři, kteří chtějí mít v opravené poliklinice své ordinace, podepsalo město nájemní smlouvy ještě před započetím rekonstrukce. Část lékařů to odmítla a jednání ze strany lanškrounské radnice označovala za nátlak.

Nyní se podle starosty Radima Vetchého situace změnila. „Jsem rád, že se jednání s lékaři díky dobré práci místostarosty Oldřicha Strnada a jednatele bytového podniku Davida Jirgese posunula a že jsou podepsané první smlouvy. Je dobrou zprávou, že se podařilo domluvit s různými odborníky. Bude tak zajištěna zdravotnická komplexnost, která dělá polikliniku poliklinikou,“ pochvaluje si starosta.

Smlouvy prozatím podepsalo šest lékařů (chirurgie, plicní, ORL, rentgen a ultrazvuk, laboratoř biochemie a stanoviště Sanity). Jednání pokračují s praktickými lékaři, ortopedem, gynekologem a logopedkou.

Ilustrační foto
Zůstanou pacienti v Králíkách bez lékaře?