Ze dvou vln testu 227 českých a moravských radnic se na prvním místě umístili úředníci z Českého Brodu, do první desítky se vešly tři radnice z Pardubického kraje a do první čtvrtiny hodnocených dokonce šest radnic kraje. Mezi republikovou elitu tak patří úřednice v Moravské Třebové, v Chrudimi, v Litomyšli, ve Vysokém Mýtě a v Lanškrouně. Navíc bylo testem zjištěno, že jen z 26 radnic získá odesílatel elektronické potvrzení o přijetí a vyřizování emailu. Dvě jsou z Pardubického kraje, jedná se o radnice v Lanškrouně a v Pardubicích.

Měření probíhala formou simulovaného mailového dotazu fiktivního občana – podnikatele, který zaslal dotaz na danou místní samosprávu. Na základě získaných odpovědí byla vyhodnocována jejich úplnost na všechny položené otázky a následně rychlost odpovědi. Na druhém místě za Českým Brodem se umístila radnice v Moravské Třebové, na sedmém radnice v Chrudimi, o příčku níže úředníci v Litomyšli. Vysokomýtská radnice obsadila sedmnácté místo, radnici v Lanškrouně potom patřila čtyřiadvacátá příčka.

Obce s rozšířenou působností jsou srovnávány na základě 50 kritérií ze šesti oblastí důležitých pro rozvoj podnikání. Hodnotí se podnikatelské prostředí, situace na pracovním trhu, atraktivita lokality, cenové podmínky, přístup veřejné správy a průzkum mezi podnikateli.

(zr)