„Rada jednomyslně rozhodla o podání trestního oznámení na Jindřicha Marka. Učinila tak poté, co zastupitel na sociálních sítích veřejně a opakovaně nařkl zaměstnankyni městského úřadu z přijetí úplatku od zaměstnavatele za to, že potvrdila nevhodné a hrubé chování Jindřicha Marka při kontrole činnosti jednoho z oddělení městského úřadu,“ informoval starosta Radim Vetchý.

Důvodem je komentář, který zastupitel Jindřich Marek minulý týden uveřejnil na facebookovém profilu Lanškrounského fóra. „Pane starosto, prosím férově uveďte, jak velkou finanční odměnu obdržela paní Juřinová hned po mém údajném slovním napadnutí,“ stojí v komentáři. Zastupitel Marek reagoval na příspěvek, ve kterém Lanškrounské fórum vysvětluje důvody Markova odvolání z kontrolního výboru zastupitelstva.

„Část opozice po sociálních sítích či emailech šíří dezinformace o důvodech odvolání Jindřicha Marka. Zastupitelé rozhodli o jeho odvolání z důvodu opakovaného nevhodného a hrubého chování k úřednicím a úředníkům,“ tvrdí představitelé Lanškrounského fóra. Pro odvolání hlasovalo na prosincovém zasedání 11 z dvanácti koaličních zastupitelů.

V úterý odpoledne, kdy lanškrounská radnice informaci o podání trestního oznámení zveřejnila, Jindřich Marek o ničem nevěděl. „Ještě jsem to nečetl. Vím jen, že mě obvinili, že jsem v rámci kontroly plnění směrnice slovně napadl úřednici. Ta paní tu směrnici nedodržovala. Řekl jsem jí, že by bylo dobré, aby směrnici dodržovala, když ji sama navrhla a podepsala. Rok nic a na posledním zasedání zastupitelstva mně odvolali,“ řekl Deníku Jindřich Marek.

Kontrola z loňského roku

Kontrola, o které je řeč, proběhla 28. února loňského roku. “Pokyn k udělení odměny dala rada města už 18. února, tedy deset dní před incidentem. Zcela lživá je informace, že odměna měla být za potvrzení hrubého chování Jindřicha Marka. Odměnu dostala zaměstnankyně za tvorbu interaktivní mapy. Odměna dané pracovnice nedosahovala ani výše jednoho měsíčního platu.,“ vysvětluje starosta.

Zda lanškrounská radnice trestní oznámení na zastupitele již podala, se na policii do redakční uzávěrky nepodařilo ověřit. Z tiskové zprávy, kterou město vydalo, to není jednoznačně patrné. „Rada konstatuje, že nebude tolerovat šíření lží a nenávisti a na Jindřicha Marka podává prostřednictvím Městského úřadu Lanškroun trestní oznámení za možné křivé obvinění a pomluvu,“ uvádí se ve zprávě.

Ostré spory na radnici

Ostré spory mezi radniční koalicí a opozicí probíhají v Lanškrouně už od předloňských voleb. Trestnímu oznámení, které podal Jindřich Marek, čelil tajemník městského úřadu Jaroslav Brandejs. Důvodem byly údajné manipulace s petičními archy před komunálními volbami. Okresní soud v Ústí nad Orlicí však kauzu smetl ze stolu a tajemníka očistil. Opozice radnici tvrdě kritizuje kvůli vloni dokončené rekonstrukci kulturního domu, hospodaření v městských lesích nebo chystané přestavbě polikliniky.