Ke změně na radnici došlo po šestnácti letech v České Třebové. Dlouholetého starostu Jaroslava Zedníka nahradila Magdaléna Peterková. Nestraníci, vedení dnes už bývalým starostou, skončili se sedmi mandáty v opozici.

Nové vedení má rovněž radnice v Žamberku. Dosavadní starosta Jiří Dytrt, jednička vítězného sdružení Nezávislých s podporou ODS, skončil. Do starostenského křesla usedl Oldřich Jedlička. Hnutí ANO, za které nový starosta kandidoval, přitom ve volbách skončilo až na čtvrtém místě. Ze skromného volebního výsledku dokázalo Babišovo hnutí vytěžit maximum. Dva ze čtyř zastupitelů ANO jsou ve vedení města. Kromě Jedličky i Zděnka Šebková, která zastává funkci místostarostky.

Vítězní Nezávislí se museli spokojit s druhým místostarostou, kterým se stal Ivan Vrkoč, a dvěma radními. Jedním z nich je i bývalý starosta Jiří Dytrt. Dvě místa v sedmičlenné radě získala Žamberská demokratická koalice, která ve volbách skončila třetí. Součástí radniční koalice, která v jednadvacetičlenném zastupitelstvu disponuje 14 hlasy, je i Strana přímé demokracie.

Králíky si řekly o změnu

Přání po změně vyjádřili v říjnových volbách rovněž lidé v Králíkách. Novým starostou města se stal Václav Kubín. Sdružení Sportovci, jehož kandidátku vedl, sice skončilo až třetí, současný starosta však získal absolutně nejvíc voličských hlasů napříč politickým spektrem.

Maximum z nevalného volebního výsledku vytěžili komunisté. Ze sedmého místa a s jedním zastupitelským mandátem se jim podařilo dosáhnout až na funkci místostarosty, kterým se stal Antonín Vyšohlíd.

Komunální volby v Králíkách byly velmi vyrovnané. Šest z devíti politických subjektů, které pronikly do zastupitelstva, dostalo od voličů od desíti do patnácti procent hlasů. Rozdíl mezi vítězným uskupením Pro Králicko a druhým na pásce, sdružením Pravá pro Králíky bylo pouhé jedno procento. V přepočtu však znamenalo rozdíl jednoho mandátu. Pro Králicko má tři, kdežto Pravá pro Králíky jen dva zastupitele.

Radniční koalici tvoří slepenec šest stran a sdružení, kde na jedné straně stojí KSČM a na druhé protiimigrantské Ne azylovému domu v Králíkách. Dohromady mají koaliční strany v patnáctičlenném zastupitelstvu většinu devíti mandátů.
Vítězné sdružení Pro Králicko vyšlo z povolebního vyjednávání poněkud zkrátka. Na správě města se budou podílet dva jeho radní, kterými se stali Vlastimil Kubíček a Petra Doubravová. Rozruch vyvolala nominace třetího radního. Proti lídrovi sdružení Ne azylovému domu v Králíkách Michalu Součkovi navrhla opozice, v níž se nedobrovolně ocitla sdružení Pravá pro Králíky, Naše Město a Občané Králicka, na radního zastupitele Ladislava Dostálka.

„Pan Souček prokázal, že když se pro něco zapálí, tak si za svým cílem dokáže jít, někdy je to až trošku za hranou, jsem si toho vědom,“ obhajoval budoucího radního nově zvolený starosta Václav Kubín. Ladislav Dostálek nominaci přijal, v hlasování však zvedl ruku pro Michala Součka.

V Chocni mají většinu dvanácti hlasů

Změnu přinesly volby i na choceňské radnici. Vítězné sdružení Živá Choceň, které v zastupitelstvu disponuje deseti mandáty, se dohodlo s uskupeními Otevřená radnice a Choceň pro lidi. Dohromady mají v jednadvacetičlenném zastupitelstvu většinu dvanácti hlasů.

„Získali jsme bezprecedentní možnost naprosto se odstřihnout od minulosti a provést restart vedení Chocně. Jsme přesvědčeni, že je potřeba na radnici otevřít okna a pustit dovnitř čerstvý vzduch,“ řekl zastupitel Jan Pažin. Pět ze sedmi radních získalo sdružení Živá Choceň. Starostou se stal Jan Ropek, který ve volbách získal absolutně nejvíc preferenčních hlasů, posty místostarostů obsadili Jiří Pírko a Jiří Hejzlar (oba Živá Choceň).