Fórum nabízí alternativní místo pro komunikaci občanů s úřadem, úřadu s občany, případně vzájemnou komunikaci občanů.

Chtějí znát priority občanů

Pro přístup do diskuze je nutné vyplnit jednoduchý registrační formulář, kde každý uvede jméno a platný e-mail. „Není člověk ten, který by se zavděčil lidem všem. To platí pro práci každé radnice dvojnásob, proto jsme už před časem uspořádali anketu k nalezení priorit našich občanů v daných oblastech rozvoje města,“ říká místostarosta Ladislav Valtr. „Nyní tedy nabízíme nový prostor pro komunikaci a pro trvalejší možnost vyjádřit svůj názor na věci veřejné formou otevřeného diskuzního fóra,“ konstatuje místostarosta. E-fórum je koncipováno jako volná diskuze účastníků, každý v obci může postrádat či oceňovat něco jiného, každý může do fóra vkládat své názory, připomínky, otázky i odpovědi.

V diskuzi se budou ponechávat příspěvky týkající se městského úřadu a města. Příspěvky vulgární, rasistické, reklamní, útočné, vyvolávající hádky nebo jinak porušující pravidla obecné slušnosti budou smazány. „Z mého pohledu to představuje i jistý test místní vyspělosti a úrovně chápání demokracie ve společnosti,“ uvádí Valtr.

Fórum zaujalo desítky lidí

Přestože e-fórum běží jen necelý měsíc, příspěvky si už přečetly desítky čtenářů. Někteří obyvatelé si zpočátku stěžovali na nepřehlednost diskuze a zbytečnou komplikovanost při registraci. Na tyto výtky reaguje přímo v diskuzi vedoucí informačního centra Dita Husáková-Lifková: „Choceňské fórum funguje teprve pár dní a protože jsme upřednostnili včasné spuštění fóra před doladěním všech detailů, prosíme o shovívavost. V nejbližší době se zjednoduší přístup, do fóra se dostanete jedním kliknutím přímo z titulní strany. Způsob registrace bude prozatím zachován,“ vysvětluje. Kromě vzhledu e-fóra se diskutující dotkli problematického parkování ve městě či oblasti odpadového hospodářství. Jeden z občanů vznesl dotaz, zda město neuvažuje o zakoupení stojanů na jízdní kola.

„To, co vidí jeden člověk nebo skupina lidí jako nutné či ideální řešení, může být pro jiné obyvatele zásadně nepřijatelné či nákladné. Před kritikou i rozhodováním je dobré vzájemně se vyslechnout a uvážit více názorů,“ naznačuje místostarosta Valtr další smysl diskuzního fóra. „Navíc kritizovat je snadné, ale pochopit věc i z pohledu druhé strany s jiným názorem a případně dojít k dohodě, to už je těžší,“ dodává. Jak doplňuje, v diskuzi se už objevily některé příspěvky s konstruktivními podněty a rozumnými návrhy.

PETRA SOUKUPOVÁ