Přinese novela matkám úlevu?
„Tato novelizace by měla vylepšit situaci v oblasti vymáhání výživného, významná je především nová úprava promlčení výživného v zákoně o rodině. Novela totiž prodlužuje promlčecí lhůtu až na dvacátý šestý rok života dítěte,“ říká mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský. Lhůta samozřejmě závisí na tom, jestli je dítě v tomto věku prokazatelně nezaopatřené.
Další výhodou novelizace by mělo být osvobození od soudních poplatků při rozšířené pomoci soudu.
O návrhu poslanců Davida Kafky, Kateřiny Jacques a Ludvíka Hovorky se začalo jednat v listopadu loňského roku, byl několikrát pozměněn a nakonec 7. května přijat.
Jedním z návrhů, které ale poslaneckou sněmovnou neprošly, byl návrh poslankyně ČSSD Anny Čurdové na takzvané státní alimenty. Výživné měl vyplácet stát, a zpětně ho vymáhat po dlužnících. Sám ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas to odmítl s tím, že by návrh jen nahrával dlužníkům, kteří by se začali spoléhat na to, že jejich povinnosti vyřeší stát. Čurdová se ale nevzdává a v září letošního roku znovu zkusí návrh prosadit.
Průměrná výše výživného činí v České republice zhruba 1600 korun. Částka závisí na mzdě plátce výživného, na věku dítěte a na jeho zájmech a jasných potřebách. Výživné platí převážně muži.
Alimentům se otci rádi vyhýbají
„Podle statistických údajů za rok 2006 bylo pro neplacení povinné výživy stíháno na Ústecku dohromady 103 osob, v tomto případě šlo výhradně o muže. O rok později to bylo celkem 67 případů, tady došlo k třetinovému poklesu, a ke konci letošního dubna zatím evidujeme jednačtyřicet stíhaných osob. Jde o uzavřené případy, jež jsme odevzdali státnímu zástupci. V těchto případech jde o muže, kterým bylo zděleno obvinění,“ uvedla tisková mluvčí policie Eva Sichrová a dále objasnila hlavní zásadu, kterou se řídí stíhání takto podezřelých osob: „To probíhá v místě bydliště matky a dítěte. Pokud se otec přestěhuje někam pryč, bývá pátrání po něm obvykle na delší dobu. A pak jsou klasické případy, kdy se otcové dětí vyživovací povinnosti a stíhání úmyslně vyhýbají a končí pak před soudem. V souvislosti s touto problematikou máme v pátrání přibližně třicet osob, nejde to ovšem přesně vyčíslit. Zhruba dvě třetiny z nich jsou totiž evidovány v souvislosti s další trestnou činností nejrůznějšího, převážně majetkového druhu, pouze pro zanedbání povinné výživy jich v současné době máme tuším devět,“ dodala.
Když zaplatí, před soud jít nemusí
Neplacení alimentů problémem rozhodně zůstává a matky samoživitelky nemají ani nadále na růžích ustláno. Pravdou je, že některé případy se k soudu ani nedostanou a to je dáno tím, že část hříšníků se po obdržení obsílky a následného sdělení obvinění zalekne a dluh doplatí. „V tom případě je bezpředmětné ve stíhání pokračovat, je ovšem nutné, aby dotyčný vše uhradil do začátku soudního přelíčení,“ doplnila na závěr tisková policejní mluvčí.
Rozhodně se nechce doprošovat
„Co za to koupím? Třeba půl boty?“ mávne rukou žena, která se Deníku svěřila se svými problémy. Kde je otec její dcery, ani přesně neví, zřejmě prý nepracuje možná je ve výkonu trestu. O zvýšení výživného žádala, když dcera nastupovala na střední školu. Tatínek byl občas nemocný, občas na úřadu práce. „Odpověděl mi dopisem, že nemůže přispět, neměl by pak ani životní minimum. Podotýkám, že je to jeho jediná dcera,“ prohlásila.
Rozčílila se a napsala soudci, ať hodí žádost ze stolu. Na dceru by se jí sice peníze hodily, potřebovala notebook, počítá, že bude dále studovat, dělá prvoligový sport. Matka jí však soudními tahanicemi nechtěla způsobovat trauma. Otec o ni nikdy nestál, neposlal jí dárek. „Vím, že i tu pětistovku za něj platí jeho rodiče. Ale ani ti o vnučku nemají zájem,“ konstatuje matka dalších dvou dětí.
Je hrdá a nechce se doprošovat. Má štěstí, protože její druhý manžel převzal u nejstarší dcery roli živitele, ale i otce. „Přemýšlela jsem, že by si ji mohl osvojit, což by, myslím, i udělal. Ale teď už je dospělá, sama si chodí přivydělávat,“ shrnula své postoje.
Osobně je zastánkyní kanadského modelu: Když rodič jednou nezaplatí, přijde o řidičák.
(zd, jp, ze)