Cyklus zahájí 24. listopadu „Island – země mezi ledem a ohněm", tedy putování po ostrově, jenž je charakteristický výskytem mnoha velkých ledovců, horkých minerálních pramenů a existencí řady mohutných sopek, z nichž některé o sobě dávaly vědět po celé minulé století i v současné době. O den později přijde do muzea popovídat o plavbách do polárních krajin Rudolf Krautschneider (na snímku), velmi známý cestovatel nejen pro obyvatele Orlickoústecka. Proslul mimo jiné tím, že si sám staví své lodě: nyní pracuje v jedné obci na sousedním Rychnovsku na plavidle, na němž hodlá v příštím roce přeplout Atlantický oceán.
Na 26. listopadu se připravuje pojednání o Rumunsku, jeho turistických lákadlech, přírodních zajímavostech a krajině vůbec. O den později dojde na opravdovou bombu: na přechod přes Mount McKinley neboli Denali, nejvyšší horu Severní Ameriky (vysokou více než 6100 metrů) v jižní části Aljašky. Ta je známá jako nejstudenější hora zeměkoule, charakterizují ji neustálé prudké změny počasí, specifické geografické podmínky a přímo neskutečné přívaly sněhu. Není divu, rozhoduje nejen blízkost Tichého oceánu, ale i poměrně nevelká vzdálenost od severního polárního kruhu. Proto nepřekvapuje, že byla zdolána teprve v roce 1913, že výstup trvá (pochopitelně podle vývoje vrtkavého počasí) od dvou do čtyř týdnů!
V pátek 28. listopadu si přijdou na své ti, kteří mají rádi střední Asii a historii. Archeoložka Kristýna Urbanová přiblíží „Bucharu – město mojí duše", významné historické místo v Uzbekistánu. Lokalitu považovali někteří cestovatelé již před staletími za nejkrásnější město soudobého světa. Dojde zároveň i na další místa ve středoasijském geografickém prostoru plném historických památek, zajímavých národů a národností nebo přírodních kuriozit. Putování po nekonečných dálkách ve velmi odlišných částech světa začne každý den v šest hodin vpodvečer v muzeu.
(jko)