Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čtyřicátá sezona orchestru Jaroslava Kociana

ČESKÁ TŘEBOVÁ - Založení, vývoj i budoucnost Komorního orchestru Jaroslava Kociana.

31.8.2007
SDÍLEJ:

Komorní orchestr Jaroslava Kociána.Foto: DENÍK/Jaroslav Hubený

Komorní orchestr Jaroslava Kociana letos vstupuje do své jubilejní čtyřicáté sezóny. Určitě stojí za to, abychom si připomněli rok vzniku i období před Sametovou revolucí, změnu sídla orchestru a možná představili i budoucnost.

Komorní orchestr Jaroslava Kociana vznikl v roce 1967 původně jako příležitostný soubor, který měl doprovodit slavného ústeckého rodáka, violoncellistu Bohuše Herana na slavnostním koncertu, věnovaném jeho životnímu jubileu. Koncert byl velmi úspěšný, a tak mnoho hráčů v čele s dirigentem Antonínem Šimečkem z České Třebové nechtělo zanechat zajímavou práci v dobrém kolektivu při utváření krásné hudby. Nedlouho po vzniku bezejmenného orchestru bylo potřeba najít jeho název. Návrhů bylo mnoho, ale zásluhou Bohuše Herana bylo schváleno pojmenování po dalším skvělém ústeckém rodákovi, houslistovi Jaroslavu Kocianovi, které nese orchestr dodnes. Už i tehdy bylo potřeba zajistit finanční zabezpečení orchestru. Tohoto úkolu se ujal Jednotný závodní klub ROH v Ústí nad Orlicí. Prvním koncertním mistrem se stal pan Eduard Vaníček z České Třebové.

Mezi léty 1967-1979 orchestr absolvoval více než osmdesát koncertů, jak v Ústí nad Orlicí, tak v České Třebové, Lanškrouně, Vysokém Mýtě a v mnoha dalších městech nejen v tehdejším Východočeském kraji. Za zmínku jistě stojí účinkování v televizním pořadu „V Oustí umí každý housti“ v roce 1970 a nahrávky Menuetu z Parthii pro smyčcový orchestr F.Tůmy a třetí část Hlaváčových Slovenských invencí v Československém rozhlase Hradec Králové v roce 1974.

V období r.1980-1993 se událo mnoho změn, které výrazně ovlivnily chod orchestru. Začátkem roku 1983 vážně onemocněl dirigent Antonín Šimeček, bylo proto potřeba najít náhradu. Prozatímní řešení bylo nalezeno v osobě Bohuslava Mimry, který byl v té době vedoucím druhých houslí ve Východočeském komorním orchestru v Pardubicích. Přestože se dirigent Šimeček občas k dirigování vrátil, nemohl již naplno pracovat s orchestrem, a tak se stal Bohuslav Mimra oficiálním dirigentem Komorního orchestru Jaroslava Kociana, který vede dodnes. V těchto letech se orchestr účastnil více než sedmdesáti koncertů, které byly povětšinou ozdobou kulturního života v okrese Ústí nad Orlicí. Finanční záštitu nad orchestrem převzal v roce 1985 Sdružený klub pracujících. Opět nechyběly nahrávky v Československém rozhlase a zájezdy do polských lázní Długopole, Ladek Zdrój či do Bystrzyce Kłodskej nebo do východoslovenského Humenného a Berlína. Z tehdejších sólistů musíme zmínit hlavně Eduarda Vaníčka, Bohuslava Mimru – housle, Václava a Veroniku Žilkovi – flétny, trumpetistu Miroslava Kejmara, violoncellistu Mikaela Ericssona a mnoho dalších. V roce 1990 orchestr účinkoval na festivalu ve Frýdku-Místku, který natáčela i Československá televize.

V roce 1991 se dirigent Bohuslav Mimra přestěhoval do České Třebové, skončilo tak náročné osmileté dojíždění na páteční zkoušky z Prahy. Zároveň se provozovatelem orchestru stalo Klubcentrum Ústí nad Orlicí. Rok 1992 byl významný především zájezdem do Německa a Nizozemí s Litomyšlským pěveckým sborem Vlastimil a se studenty dechových nástrojů pardubické konzervatoře. Zájezd byl velmi úspěšný i díky skvěle vybraným sólistům. (Jana Stehr – soprán, Edita Adlerová – alt, Petr Pálka – tenor, Lukáš Hynek-Krämmer – bas.)

Během roku 1993 proběhlo mnoho diskuzí ohledně financí a hledání vhodného sálu pro zkoušky, protože Malá scéna v Ústí nad Orlicí již delší dobu nevyhovovala. Po jednání s představiteli měst Ústí nad Orlicí i České Třebové byl vybrán jako vhodný prostor malý sál Základní umělecké školy v Dělnickém domě v České Třebové, kde orchestr mohl zkoušet zdarma. Tento prostor byl využíván až do června roku 2001. Veškerou zodpovědnost za orchestr převzal jeho dirigent, ředitel ZUŠ Česká Třebová MgA.Bohuslav Mimra spolu se svým zástupcem Jiřím Brunou. Přestože přesun sídla orchestru z rodiště mistra Jaroslava Kociana přinesl jisté problémy a výměny názorů, orchestr se dokázal vyrovnat s odchodem několika hráčů a stále více se otevíral mladým lidem, jak studentům konzervatoří, tak i jiným. Díky dirigentovi a jeho známým z profesionálních orchestrů se podařilo zrealizovat velká symfonická díla, jako například Dvořákovo Stabat Mater, symfonii č.9 „Z Nového světa“ a cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. Roku 1994 byl orchestr vyslán na základě výběrové přehrávky v Praze na Evropský festival v Brně. Dalším významným počinem bylo v roce 1998 uvedení Vodní hudby Georga Friedricha Händela na rybníčku v Javorce v dobových kostýmech. Pro obrovský zájem a ojedinělost představení se akce ještě několikrát opakovala.

Léta ubíhala a orchestr začal účinkovat na nově vzniklém Hudebním festivalu Antonína Bennewitze v České Třebové. Dnes si již těžko umíme představit tento festival bez tohoto hudebního tělesa. Jednoznačně největším vrcholem čtyřicetileté kariéry Komorního orchestru Jaroslava Kociana bylo uvedení Mozartova Requiem s Vysokoškolským uměleckým souborem Pardubice, pěveckým sborem Familia Cantorum z Letohradu a s dechovou sekcí Filharmonie Hradec Králové, na podzim roku 2006. Sólových partů je ujali: Anna Hlavenková – soprán, Edita Adlerová – alt, Ondřej Socha – tenor, Milan Berger – bas. Koncerty proběhly v Ústí nad Orlicí, České Třebové a Lanškrouně. Ohlas posluchačů byl obrovský, a proto lze s jistotou konstatovat, že zájem lidí o vážnou hudbu neutichá. Ze sólistů přelomu tisíciletí jmenujme alespoň houslisty Jiřího Němečka, Čeňka Pavlíka, Leoše Čepického, klavíristy Jiřího Kadavého, Kristinu Stepasjukovou či violoncellistu Šimona Veise.

Dnes orchestr zkouší v nevyhovujícím Koncertním sálku v budově ZUŠ na Tyršově náměstí. Kolektiv orchestru je značně různorodý. Třicet stálých hráčů se sjíždí ze všech koutů Pardubického i Královéhradeckého kraje. Věkový průměr orchestru je sympatických dvaatřicet let. Z hlediska profesí zde působí starosta, učitelé, bývalí i současní žáci základních uměleckých škol, ale také absolventi vysokých škol jiných oborů nebo studenti konzervatoří. To jak z Pardubic, tak také z Brna a Kroměříže. Do dnešních dnů jediným zakládajícím členem orchestru je pan Josef Martinec ze Sopotnice.

Budoucnost orchestru se jeví zabezpečená. Příliv mladých hráčů je dostatečný a i posluchačská základna není malá. Dnešní doba je opravdu hektická, a tak je velmi nutné nepodlehnout tomuto tlaku. V současnosti, kdy hra na hudební nástroj není v očích mnoha mladých lidí zajímavá, je důležité neplakat nad koncem jednoho souboru v tom či onom městě, ale snažit se vytvářet a podporovat to stávající. Jedině tak lze dnes udržovat při životě amatérské soubory s kvalitou profesionálů. Nesmíme přitom opomenout finanční stránku, která je mnohdy rozhodující. Přestože orchestr dostává finanční příspěvek od města Česká Třebová, který mu samozřejmě velmi pomáhá, jeho výše nedosahuje potřebné úrovně. Potěšující je to, že stále existují lidé, kteří práci orchestru dokáží ocenit jak potleskem, tak finančním darem. Udržet amatérský orchestr, aby měl vynikající úroveň, dostatek hráčů, důstojné místo pro zkoušení a kvalitní program, vyžaduje opravdu nadlidské schopnosti.

Nikdo ze členů orchestru v roce 1983 netušil, jakou osobnost v podobě Bohuslava Mimry našli. Proto musím jménem celého Komorního orchestru Jaroslava Kociana poděkovat panu dirigentu Mimrovi za jeho obětavý a profesionální přístup k práci. Další velké poděkování patří posluchačům, kteří pravidelně chodí na naše koncerty a se zájmem sledují dění kolem orchestru. Přeji orchestru mnoho zajímavých koncertů a stále velký zájem ze strany mladých lidí.

 

31.8.2007
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Úderem páteční druhé hodiny odpoledne se otevřely volební místnosti pro volby do Poslanecké sněmovny.

Volby pokračují až do 14 hodin, výsledky budou večer

Adam Jirsák rozšířil rodinu Veroniky a Tomáše z Českých Heřmanic. Když se 16. října v 6.56 hodin narodil, vážil 3,7 kg. Doma se na něj těší sestřička Sára.
16

Miminka z Orlickoústecka

OBRAZEM: Voliči vybírají poslance

Orlickoústecko - O volby do Poslanecké sněmovny byl v pátek zájem. V sobotu mohou voliči pro svého favorita hlasovat od osmi do 14 hodin.

Michal Hrůza zahraje pro postižená dvojčata

Vysoké Mýto, Dolní Újezd - Jedenáctý ročník festivalu Hudba pomáhá podpoří Jana a Radovana.

Odhalí pomník rodákovi, jehož jméno minulý režim odsoudil k zapomnění

Česká Třebová - Město napravuje resty, které má ke svým významným rodákům. V ulici Na Splavě bude odhalen pomník Gustavu Habrmanovi, prvorepublikovému ministru školství a sociální péče.

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Člen komise agitoval ve volební místnosti za Blok proti islamizaci

Pardubice - Místopředseda volební komise v Pardubicích vítal voliče v tričku s přeškrtnutou mešitou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení