Reakce obyvatel na preventivní opatření v souvislosti s výskytem ptačí chřipky jsou různé. „Jsme obklopeni zemědělskými farmami, takže se zdejší chovatelé po prvním tisovském případu měli čas na to duševně připravit,“ říká kosořínský starosta Zdeněk Kotyza, jenž pomáhal při likvidaci 150 kusů drůbeže v obci, včetně vlastní.

Výjimky pro exoty

O slepice přišla i Dagmar Hofmannová z Chocně: „Je zajímavé, že v malochovech žádná drůbež neuhynula, ale ve velkochovech se to šíří jako morová rána. Horší je, že jako daňoví poplatníci zaplatíme majitelům velkochovů jejich ztráty, ale malí chovatelé utrpí ztráty finanční i citové.“ Vojáky z Rakovníka a Kutné Hory, kteří prováděli utracení drůbeže ve čtvrtek, včera vystřídali hasiči ze Středočeského, Olomouckého a Královéhradeckého kraje. Dobrovolní hasiči z nejbližšího okolí se podílejí na dopravě vody k dekontaminaci osob a techniky, ale také asistovali při vybíjení drůbeže drobných chovatelů.

Celkem by v komerčních chovech na Choceňsku mělo být utraceno 174 tisíc kusů drůbeže. Malochovatelé obdrželi výjimku v případě 1717 kusů exotického ptactva.