A armáda zároveň likvidovala 70 tisíc kusů drůbeže v obou zdejších farmách, které napadl virus H5N1. V Netřebech byla usmrcována v kontejnerech s oxidem uhličitým, v třikrát větší farmě v Kosoříně ale záchranáři zkoušeli rychlejší metodu: rovnou zaplynovali celé haly a pak již sbírali mrtvé kusy. Dekontaminace a kompletní vyčištění areálů však potrvá ještě minimálně tři dny.

Veterináři ubezpečují, že se lidé nemají čeho bát. Přenos ptačí chřipky na člověka je v evropských hygienických podmínkách prakticky vyloučen. „To by lidé museli s nakaženými slepicemi přímo spát,“ poznamenal mluvčí veterinární správy Josef Duben.

„Novináři občas píšou naprosté bludy o tom, že H5N1 je smrtící vir. Nic takového není pravda. Riziko nakažení člověka je asi tak velké, jako když na vás na louce spadne meteorit,“ dodal.

Ubezpečil rovněž, že je vyloučeno, že by se nějaké maso či vejce z napadené drůbeže dostaly na trh. „A i kdyby, riziko onemocnění by bylo i tak čistě hypotetické. Lidé by museli jíst syrová vejce a i přesto by bylo riziko nákazy minimální. Onemocnění navíc ještě zdaleka neznamená smrt,“ uvedl Josef Duben.