Oldřich Vašina, předseda Zemědělského družstva ve Sloupnici, označil oba případy na velmi nepříjemnou záležitost: „Můžeme dělat jen taková opatření, která zvládneme. Patří mezi ně určitě absolutní čistota, dezinfekce, pořádek a zajištění, aby do našich prostor nevstoupili cizí lidé.“ Družstvo má v provozu jednu farmu s brojlery ve Zhoři. „Jde také o to, aby se obsluha, veterinární služba a technika nepřemísťovaly z jednoho objektu do druhého, z jednoho pracoviště na druhé. Máme to zařízené tak, že ani zootechnici běžně objekty nenavštěvují. Nevíme sice, co způsobilo přenos této nákazy, tohle ale může být jedna z příčin,“ poznamenal předseda.

Z velkochovu v Noříně odebírala brojlery také společnost Intergal Vrchovina, patřící do holdingu Agropol Group. Jak nás jeho mluvčí Jana Kyndlová včera ubezpečila, všechna kuřata, která Intergal Vrchovina zpracovává, musí mít osvědčení o tom, že jsou zdravá. „V případě, kdy toto osvědčení mají, nic nebrání tomu, aby šla na zpracování. Od minulého roku, kdy se poprvé v republice objevila ptačí chřipka, mají navíc spotřebitelé poměrně dost informací, které se k této nemoci vztahují. Také díky médiím vědí, že konzumace drůbežího masa nepřináší riziko. My samozřejmě nic nepodceňujeme a děláme všechna opatření, která v souladu s legislativou veterináři nařizují.“ Jak dodala, žádný pokles zájmu o drůbeží maso zatím holding nezaznamenal.

Rada Pardubického kraje včera rozhodla o poskytnutí finančního daru Zemědělsko obchodnímu družstvu Zálší postiženému ptačí chřipkou. „Náklady se týkají zejména likvidace drůbeže, odvozu do kafilérie i dekontaminace a dezinfekce velko i malochovů. Jde především o velkou spotřebu vody z obecního vodovodu,“ zdůvodnil rozhodnutí rady vicehejtman Roman Línek. „Pokud bude třeba, budeme uvažovat i o případné další výpomoci,“ dodal radní zodpovědný za zemědělství Petr Šilar.