Od prvního výskytu nebezpečného viru ptačí chřipky uplynulo již pětatřicet dnů. Kvůli riziku jejího šíření bylo postupně utraceno 199 334 kusů krůt, brojlerů a nosnic ve velkochovech a 1868 kusů domácí drůbeže.

Zaslouží obdiv

V sobotu ráno byly dokončeny sanační práce na farmách v Netřebech a v Kosoříně. Všichni pracovníci, kteří se mytím a vyklízením hal zabývali, zaslouží obdiv, protože práce prováděli ve speciálních oblecích, respirátoru, holínkách a rukavicích ve zřejmě nejteplejším týdnu letošního roku. Část prací byla přesunuta do nočních a časných ranních hodin. Po práci museli hasiči, vojáci a zemědělci procházet speciální sprchou s dezinfekčním roztokem a převlékat se do nových šatů.

„I naše pomocné práce, například likvidace podestýlek na farmách v Loučkách a v Zářecké Lhotě, byly dokončeny. Tam ovšem žádné ohnisko nákazy nebylo zjištěno, šlo o preventivní opatření. S obnovou chovů brojlerů počítáme v plném rozsahu, v případě krůt to zatím není jisté,“ uvedl František Bartoš, předseda ZOD Zálší. Velmi vstřícné jednání nejprve s ministerstvem zemědělství o úhradě škod se projevilo pátečním potvrzením ministerstva financí o poskytnuti finanční zálohy zálešskému družstvu i velkochovateli Jiřímu Machovi. Konkrétními úhradami škod malochovatelům se ministerstvo zabývá, vše bude vyřízeno v příštích dnech.

Všichni poškození i ohrožení doufají, že je téma téměř několikatýdenního boje s ptačí chřipkou definitivně sprovozeno ze světa. Chovatelé v pásmu zvýšeného dozoru nadále musí sledovat zdravotní stav domácí drůbeže, nepřesouvat ji ani produkty jejího chovu a nepořádat výstavy.