V úterý ráno našli pracovníci farmy v Kosoříně u Chocně stovky kusů uhynulé drůbeže. Kontaktovali veterinární správu a testy odebraných vzorků potvrdily výskyt ptačí chřipky H5N1. Situaci v komerčním chovu přijel v úterý odpoledne řešit i ministr zemědělství Marek Výborný a šéf veterinární správy Zbyněk Semerád.

„Nákaza je na farmě potvrzena v jedné hale, ale těch hal je tam celkem deset. Bude nutné utratit chov ve všech halách, jedná se o více než 70 tisíc kusů drůbeže. Haly jsou totiž velmi blízko sebe a není zaručena oddělitelnost,“ vysvětlil ministr zemědělství Marek Výborný.

Psali jsme již:

Ptačí chřipka. Ilustrační foto
Firma Mach Drůbež z Litomyšle musí v Kosoříně zlikvidovat tisíce kusů drůbeže

Likvidace drůbeže začne ve čtvrtek dopoledne a budou se na ní opět podílet i profesionální hasiči. „Musíme haly zaplynovat. Virus je velmi agresivní, drůbež rychle onemocní a hyne, takže je potřeba ji co nejdříve utratit. Následně drůbež odvezeme do asanačního podniku Žichlínek,“ přiblížil postup ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. V Kosoříně se nachází rodičovský chov slepic a kohoutů. Likvidace se týká zhruba 300 tun drůbeže. Podle Semeráda jde o velké nosnice mající okolo čtyř kil.

Státní veterinární správa stanovila dvě pásma od ohniska nákazy v Kosoříně, a to ve vzdálenosti tři a deset kilometrů, které zasáhne částečně i do Královéhradeckého kraje. V tříkilometrovém pásmu se nenachází žádný další komerční chov, ale je tu deset obcí.

Shodou náhod se ve stejném chovu společnosti Mach objevil virus ptačí chřipky v Kosoříně už v roce 2007:

Ptačí chřipka útočí!
Ptačí chřipka opět udeřila!

„V pásmu tři kilometry dojde k soupisu drůbeže. Budeme informovat starosty obcí. Seznam potřebujeme, abychom vytipovali chovy, kde uděláme kontrolu a odebereme vzorky,“ sdělil Semerád. Na preventivní odběry dojde i v chovech v okruhu deset kilometrů od farmy v Kosoříně. Nicméně drobní chovatelé drůbeže se nemusí obávat, že by museli skončit se slepicemi nebo kachnami.

Stanovisko veterinární správy - ZDE

„Chci ubezpečit veřejnost, že rozhodně nebude docházet k likvidaci například domácího ptactva, jak tomu bývalo v minulosti. Prosím však všechny chovatele, aby velmi detailně sledovali svůj chov bez ohledu na velikost a v případě čehokoliv nestandardního ihned kontaktovali veterinární správu," uvedl hejtman Martin Netolický. Majitelům malochovů v okruhu ohniska nákazy veterináři doporučují uzavřít chovy nebo je zakrýt sítěmi. K přenosu viru totiž dochází často trusem volně žijících létajících ptáků.

V obou pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření, která omezí přesuny drůbeže. Mimo jiné také bude zakázáno pořádání hromadných akcí, jako jsou burzy nebo výstavy ptactva, které představují velké riziko šíření nákaz drůbeže.

Hasiči tahali v Králíkách z ledové vody tonoucí. Podívejte se na jejich cvičení
Hasiči tahali v Králíkách z ledové vody tonoucí. Podívejte se na jejich cvičení

Nákaza ptačí chřipkou znamená pro společnost Mach Drůbež velké finanční ztráty. Nákladná bude nejen samotná likvidace chovu, ale i jeho následná obnova. Ministerstvo zemědělství však slibuje stoprocentní náhradu škod i pomoc s obnovou chovu v Kosoříně.

„Nahradíme veškeré škody spojené nejen s likvidací, ale uhradíme ze sta procent také ochranné pomůcky nebo ušlý výnos společnosti. Dohodli jsme se s majiteli, že jim vyplatíme zálohu. K obnově bude firma potřebovat peníze, dostanou zálohu a pak doplatíme zbytek. Likvidace se týká i krmiva nebo vajec a i to nahradíme,“ doplnil Výborný. Litomyšlská společnost počítá s obnovou chovu zřejmě během května.

V Pivnické rokli na Chrudimsku došlo k sesuvu půdy.
Obří balvany, polámané stromy a sesuv půdy. Pivnická rokle je uzavřená

Shodou náhod se ve stejném chovu společnosti Mach objevil virus ptačí chřipky v Kosoříně už v roce 2007. Tehdy byla nákaza potvrzena i v nedalekém chovu firmy Mach v obci Netřeby. Obě lokality byly v tříkilometrovém ochranném pásmu Nořína, kde byla ptačí chřipka potvrzena.

Virus ptačí chřipky se od začátku letošního roku vyskytl na třinácti místech v Česku, ale vždy šlo o malochovy pro domácí účely. Kosořín je první letošní zasažený komerční chov. Ptačí chřipka se v České republice poprvé objevila v roce 2006.