„Jedná se o malochov do čtyřiceti kusů drůbeže, zastoupeny jsou slepice, kachny a husy," uvedl ředitel Krajské veterinární správy Josef Boháč s tím, že zbytek drůbeže bude utracen nejpozději během pondělního dne. Následně bude vydáno veterinární opatření, které stanoví ochranná a dozorová pásma, kde bude zpřísněný veterinární dozor.

Potvrdili pět nových ohnisek Státní veterinární správa dnes oznámila, že veterináři o víkendu potvrdili pět nových ohnisek, kromě Koldína jde o ohniska v Liberci, v Orlové v Moravskoslezském kraj a ve středočeské Hlásné Třebáni a v Kostelci nad Labem. Počet českých ohnisek tak vzrostl o třetinu na 20. První ohnisko ptačí chřipky po desetiletí potvrdili veterináři v ČR zhruba před měsícem. Bylo na jižní Moravě, během několika dnů se tam objevila další. Od té doby vybili kolem 37.000 ptáků, nemoc je na většině území státu.

Obyvatelé Koldína jsou tedy na pozoru. Podle starosty Aleše Zemana se ale zasažený chov nachází na kraji obce. „Ostatní chovatele obec vyzvala, aby drůbež uzavřeli uvnitř," popsal starosta s tím, že další pokyny očekávají během pondělního dne.

MĚLA JI I LABUŤ

V Pardubickém kraji jde o první ohnisko této nemoci, ptačí chřipka byla však v pátek potvrzena i u jedné z uhynulých labutí na jezírku Bajkal na pardubickém sídlišti Polabiny. Podle Josefa Boháče se u volně žijících ptáků se žádná mimořádná opatření neprovádějí. „V podstatě se jen potvrzuje, že volně žijící ptáci tento virus mívají. Jediné upozornění, které s tímto potvrzením výskytu onemocnění souvisí, bychom adresovali drobným chovatelům, aby zabezpečili chovy proti kontaktu s volně žijícími ptáky," doplnil.

Ptačí chřipka zasáhla Choceňsko i před deseti lety, tehdy řádila v Tisové, Noříně, Netřebech a Kosoříně. Za oběť jí v okrese padly stovky tisíc kusů chovné a domácí drůbeže.