S „DUCHEM" V ZÁDECH

Do malé obce nedaleko Lanškrouna se sjelo osm týmů z celé republiky, kde tříčlenné týmy složené ze psa, psovoda a navigátora prohledávaly sektory o rozloze 250 tisíc metrů čtverečných. Začínalo se už v pátek večer. „Což bývá typická doba zahájení pátracích akcí. Za tmy jsou psi jedním z nejefektivnějších pátracích prostředků, protože jejich čichové schopnosti nejsou nikterak omezeny. Dokážou nahradit desítky lidí pátrajících v rojnici," vysvětlil hlavní organizátor akce Robert Novák.

S každým týmem pak chodil takzvaný „duch". „Tedy člověk, který tým kontroloval a zapisoval si, jak své úkoly zvládají," popsal Robert Novák. „Je to těžké, neporadit jim, neříct jim ´ještě to projděte tady´, přiznává Lucie Čiperová z týmu „duchů".

JELI Z DALEKA

Mítinku se zúčastnily týmy například z Plzeňska, Vysočiny či Středočeského kraje. „Nejsme zkušený tým, chtěli jsme si to vyzkoušet a akci jsme si užili," přiznala Martina Taterová, která sem s kolegou Jakubem Trapkem a mladou labradorkou Terezkou přijela ze Středních Čech. „Ukázalo se, na co mladá fenka má, ze začátku krásně pracovala, pak toho na ni už ale bylo moc," shodují se členové týmu.

Akci velel zkušení policista, kapitán Vladimír Makeš, který na počátku každé pátrací akce rozdal týmům mapky a dal pokyn k zakreslení tras podle hlavní mapy.

Figuranty byli psům nejen dobrovolní hasiči z okolních obcí, ale i studenti vojenské školy v Moravské Třebové a psovodi z Rescue Stopaři. Prokázat museli svoji odolnost několikahodinovým figurováním v chladných podmínkách.

Cvičení bylo pro mnohé psovody i psy vůbec první takovou zkušeností. „Akce splnila naše očekávání. Cílem bylo prověřit fyzickou zdatnost, orientaci v terénu i znalost terénních a klimatických podmínek," konstatoval Robert Novák s tím, že mítink neměl vítěze. Závěrečné ukončení pak organizátoři pojali jako diskuzi okořeněnou radami a poznatky, co a jak mohou příště týmy provést lépe.

LETOS TŘI ZÁSAHY

Sám Robert Novák je aktivním psovodem a se svou border kolií Rockym letos zasahoval u tří pátrání. „Podle mého názoru se psi využívají velmi málo. Je spoustu pátracích akcí, kde by psi mohli pomoct, a nejsou povoláni," podotkl Robert Novák. Výcvik záchranářských psů podle jeho slov zabere minimálně čtyři roky.

A zatímco všichni ostatní psi označí nález vyštěkáváním, Rocky a Asterix Novákovy kolegyně Kláry Hlubocké jsou naučeni značit „nálezkou", která jim visí na krku. „Je to taková baterka s rolničkou. Když pes běhá a hledá, tak ´nálezka´ visí volně. Pokud někoho najde, vezme ji do tlamy a jakoby mi ji aportuje. A já už vím, že někoho našel," popsal psovod. Hlavní výhoda pak spočívá v tom, že pes svým štěkáním nalezenou osobu nestresuje.