Čtvrteční bouře, která se prohnala Pardubickým krajem, zasáhla mimo jiné také Tyršovu veřejnou plovárnu. Provozovatelé nic takového nepamatují. „Plavala celá plovárna. Všechno bahno se navalilo do vody. To se za posledních dvacet let ještě nestalo,“ řekl Deníku vedoucí místní plovárny Jiří Kovařík.
Voda zatopila nejen vnitřní prostory, zničila také příslušenství a záplavu nepřežila ani čerpadla a traktor. „Bylo tu 1,3 metru vody. Nábytek plaval, i ten je samozřejmě zničený,“ povzdychl si Kovařík, který se však s dalšími pracovníky okamžitě pustil do nápravy škod.
Největší vrásky však provozovatelům nenadělalo množství vody, kterou postupně odčerpali, nýbrž nánosy bahna. Ty se nachází nejen v prostorách plovárny, ale také ve vodě, která se nyní stále odčerpává. „Nejhůře je na tom vodní plocha. To nás zdržuje. Zbytek jsme schopni vrátit do původního stavu relativně rychle,“ vysvětlil Kovařík. Podle něho mají ale všichni pracovníci tu nejhorší práci za sebou a nyní je čeká poslední fáze těžké dřiny.
O následcích bouře jsme psali zde:
„Bahno stahuje košťaty skupina asi patnácti lidí. Poslední fáze nás čeká ve čtvrtek. Je to dost nepříjemná manuální práce,“ dodal posmutněle.
Tyršova veřejná plovárna je unikátem nejen v regionu, ale také v celé republice. Jedná se totiž o historické přírodní koupaliště, které bylo vybudováno už v roce 1933. Rozměry vodní plochy jsou ojedinělé: 106 x 60 metrů s hloubkou vody od 10 do 160 cm a navíc plavecký bazén o rozměrech 50 x 12 metrů s hloubkou od 2 do 3 metrů pod skokanskou věží. Polovina vodní plochy má písčité dno. Tobogán má délku 96 metrů rodinná skluzavka 19 metrů Celková kapacita plovárny je 2500 osob. Od roku 1996 je plovárna v péči Technických služeb města Vysoké Mýto. Objem bazénu plovárny je 7000 m3 a napuštění trvá 7 dní. Bazén je neustále průtočný, bez cirkulace. Vodu zde čerpají z vlastního vrtu.
Pokud vše půjde podle plánu, začne se ve čtvrtek prvorepubliková plovárna znovu napouštět. Podle Jiřího Kovaříka jsou schopni napustit tisíc kubíků vody za den. Odhadem by tak znovunapuštění vysokomýtské vodní plochy mělo zabrat asi osm dní. Poté čeká plovárnu hygienická zkouška, rozbor vody a následně se znovu bude moci otevřít veřejnosti.
„O tom, kdy otevřeme, budeme informovat na webových stránkách a facebookovém profilu,“ zmínil.
Přírodní živel nebyl přitom jediným problémem, se kterým se vysokomýtská plovárna musela letos vypořádat. Start sezony doprovázel také hlasitý nesouhlas některých návštěvníků s vládními nařízeními, které zakazovaly vstup do prostor koupališť bez antigenního testu z certifikované laboratoře.
Lidem tak prvních pár dní, kdy byla zdejší plovárna otevřena, nestačil pouze test ze školy či zaměstnání a mnozí tak skrz sociální sítě vzkázali, že plovárnu za takových podmínek nenavštíví. A odliv návštěvníků potvrdil také Kovařík, podle kterého byl start sezony nejslabší za posledních deset let.