VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Deník přináší první reakce lídrů stran v Ústí nad Orlicí

Ústí n. O. /PŘIPOJENA FOTOGALERIE/ - Hlasy v okresním městě jsou sečteny! Proti posledním komunálním volbám, kdy s převahou zvítězila ODS a sestavila bez problémů většinovou koalici se sociální demokracií a jednou ze dvou nezávislých kandidátek, přinesly sobotní výsledky znatelné změny.

17.10.2010 1
SDÍLEJ:

Z volebního štábu vítězných Oušťáků.Foto: Petr Wagenknecht

Letos totiž Občanská demokratická strana výrazně propadla a v roli nejúspěšnější strany ji vystřídala kandidátka Oušťáci. Sedmadvacetičlenné ústecké zastupitelstvo navíc čeká výrazná přestavba, nově se do zasedací místnosti městského úřadu podívají Top 09 s podporou Nezávislých a také Věci veřejné. Úspěšně vyšla z voleb rovněž ČSSD, která si proti roku 2006 polepšila o dvě procenta a posílila o dva mandáty.

Deník exkluzivně přináší ohlasy lídrů všech politických stran a uskupení, které překročily potřebnou pětiprocentní hranici:

Petr Hájek, Oušťáci: Aktuální pocity jsou hrozně emotivní. Musíme poděkovat všem voličům, kteří se vyjádřili, že určitě na radnici chtějí změnu. Pochopili nás a naše úmysly, za což jim děkujeme. Teď nás čekají práce na vyjednávání nové koalice, snad se nám to podaří. Stávající koalice drží svým způsobem trumfy v rukou. V Ústí ovšem doposud platilo, že vítěz má nárok na sestavování koalice. Vítězem voleb se stali Oušťáci. Ještě jednou děkuju všem.

Zdeněk Ešpandr, ČSSD: Nedávno jsem prohlásil, že počítám s pěti mandáty. Šest je velký úspěch. Náš volební program byl čitelný, napsali jsme jasně, co chceme, co nechceme a co nedopustíme. Máme dost velký koaliční potenciál, vychází mi asi čtyři možné koalice, nebráníme se ani široké koalici.

Chtěl bych poděkovat všem voličům a nejvíce těm, kteří nám dali svoje hlasy a pochopili, kam sociální demokracie v našem městě směřuje.

Richard Pešek, ODS: V první řadě je to demokratická volba a člověk musí být šťastný, že máme demokracii. Za sebe jsem šťastný, co jsem za čtyři roky udělal. Teď začnou vyjednávání a uvidí se, v jaké pozici ODS skončí. Variant je na stole několik, žádná ze stran není tak silná, aby složila koalici jen s jednou stranou. Jak dlouho budou jednání trvat, vůbec nikdo neví.

Za poslední dva roky tu vznikl kvas a divokost kolem několika věcí. Plnili jsme svůj volební program a zbytečný humbuk a atmosféra výsledky voleb poznamenala. Jenže politika je přesně o tomhle, jede se dál. Předvolební atmosféru jsem vnímal naprosto klidně. Na rozdíl od jiných měst, kde vylézala témata jako korupce, klientelismus a neprůhledná řízení, tak to se naší radnice netýkalo.

Volební výsledek ODS je z mého soukromého pohledu překvapivý, pro řadové členy ODS je to signál, že jsme byli málo vidět a málo slyšet.

Luboš Bäuchel, Top 09 s podporou Nezávislých: Při devíti stranách jsem říkal, že pět mandátů je velký úspěch, čtyři na vyjednávání a tři prohra. Jsme samozřejmě trošku zklamaní, výsledek je průměrný. Jsme svým způsobem nová strana a jak je vidět, nové strany zatím v Ústí nad Orlicí zásadní podporu nedostaly. Jsme připraveni vyjednávat se subjekty od středu napravo.

Václav Klička st., KDU-ČSL: Porovnávali jsme výsledek s minulým volebním obdobím a současným, kdy se rozšířil počet stran. Výsledek vnímáme jako uspokojivý a stejně tak vnímáme i celkové výsledky.

Potenciál naší strany je závislý na tom, kdo nás osloví. Ale myslíme si, že osloveni budeme.

Jaroslav Fišer, KSČM: V Ústí kandidovalo devět subjektů, o tři více než v minulém volebním období. Mrzí mě, že jsme neměli větší účast, i když 51,71% v Ústí je nad republikovým průměrem, ale mohlo být i více. Značí to větší zájem občanů. Uskupení Oušťáci zvítězilo s výrazným rozdílem, poslední rozpolcené období v Ústí se na tom podepsalo.

Jeden ztracený mandát proti minulým volbám považuji z pohledu KSČM za solidní výsledek. Bojovali jsme za potřebné věci pro město, budeme podporovat solidní, dobré návrhy. A myslím si, že je v našem městě rozhodnuto, kdo bude v následujících čtyřech letech vládnout. Těší mne výsledek ČSSD, i to svědčí o tom, že občané České republiky a potažmo i Ústí nad Orlicí nejsou spokojeni se vším, co se zde odehrává. Posun doleva je velmi výrazný.

Marek Dian, Věci veřejné: Náš výsledek považuji za úspěšný a to ze dvou důvodů. Jsme na lokální politické scéně nováčky. Pro nováčky je úspěch být v zastupitelstvu. Beru to jako možnost promíchat ve městě karty, město chtělo změnu a ve volbách se to odrazilo. Nejsme bohatá nevěsta, ale hezká a chudá. Náš hlas bude hrát při vyjednáváních roli. Už před volbami jsme avizovali, že budeme jednat s každou demokratickou stranou a v prvním kole budeme jednat s vítězem voleb.

(jp)

17.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Z volebních místností na Vysokomýtsku.

ANO odešlo na Orlicku poraženo jen v pěti obcích

Z volebních místností na Vysokomýtsku.
1

Na Orlickoústecku vyhrálo ANO

AKTUALIZUJEME

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO čtyři mandáty

Pardubický kraj - Sečteno je 100 procent volebních okrsků v kraji. Volby do sněmovny vyhrálo hnutí Ano. Stejně jako v celorepublikovém součtu. V Pardubickém kraji má 29,64 procent hlasů. Druhá je ODS a třetí Piráti.

Evropský pohár drží v rukou Dvořáček

Praha, Vysoké Mýto - Bojovník Falconu Vysoké Mýto porazil srbského soupeře ve finále před limitem.

Policisté v lese „sbírali“ přestupky. Za vjezd i krádeže

Orlickoústecko - Doslova žně zažívají letos na podzim houbaři. Houby totiž rostou a málokdo se z procházky z lesa vrací bez plného košíku či kapes. Na houbaře si o víkendu posvítili i policisté, a to konkrétně v lesních porostech Suchého vrchu na Králicku.

Kdo se bude radovat z výhry?

Orlickoústecko - Víkendová pozvánka na fotbal:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení