VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PRVNÍ REAKCE : ODS prohrála v celé republice kvůli poplatkům v lékárně

Orlickoústecko -Výsledky voleb do zastupitelstva Pardubického kraje nejsou ještě sice spočítány stoprocentně, je ale naprosto jisté, že skončily až nečekaným triumfem ČSSD . O pocity se podělili dosavadní krajský radní Petr Šilar, nový krajský zastupitel za KSČM Martin Dudla z Ústí nad Orlicí, Jaroslav Zedník, starosta České Třebové, Pavel Kosina, neúspěšný kandidát Strany zelených a Martin Netolický z České Třebové, nový krajský zastupitel za ČSSD. Ivo Toman z ODS sepo neúspěchu ve volbách možná vrátí ke stavařině.

18.10.2008
SDÍLEJ:

ŠOK. Takový debakl Ivo Toman ani celá ODS nečekala.Foto: DENÍK/ Tomáš Kubelka

Sociální demokracie udělala z krajských voleb referendum o vládě

Lídr krajské kandidátky ODS Ivo Toman připouští možnost, že se po neúspěchu ve volbách může vrátit ke své původní profesi, stavařině.

Ivo Toman řekl aktuálně Orlickému deníku:

„Pro výsledky voleb mám jednoduché vysvětlení, ODS prohrála v celé republice kvůli poplatkům v lékárně. Slyším to ze všech stran. Přesně tohle nám sebralo těch deset procent a sociální demokracie udělala i z krajských voleb referendum o vládě. A lidé nám to sečetli, nešlo jim o program, lidi na kandidátkách.

Situace je jednoduchá, první housle nehrajeme, budu čekat, jestli mi budoucí hejtman Radko Martínek nabídne nějaké působení v radě. Pokud ne, půjdeme do čisté opozice a budeme hrát opoziční roli. Pokud hejtman nebude mít zájem o mé služby, vrátím se asi ke své původní profesi, ke stavařině.

V sobotu jsme v krajském volebním štábu v Pardubicích celou situaci analyzovali, dnes chci být se svou rodinou.“

Je to obrovské zklamání, protože zvítězila celostátní témata

O první reakcipo skončení volebjsme požádali dosavadního krajského radního Petra Šilara z Koalice pro Pardubický kraj, bývalého starostu Letohradu. Jen připomínáme, že krajským radním zodpovědným za oblast venkova a životního prostředí, byl osm let.

Petr Šilar exkluzivně pro Orlický deník:

„Pro mě je to obrovské zklamání, protože zvítězila celostátní témata, což obecně do krajských voleb nepatří, ale bohužel se tak stalo, díky médiím i kampani. Asi budeme v Čechách volit populisty, prostě ty, kdo budou slibovat nemožné. Jsme samozřejmě zvědaví jak ti, co nemožné slibovali, to také udělají. Ten výsledek je naprosto neskutečný. My jsme ale jako koalice zásadně nepropadli, v podstatě jsme uhájili pozice. Osobně mě snad může těšit, že podle preferenčních hlasů jsem čtvrtý nejúspěšnější politik v kraji. Otázkou ovšem je, jak budou vypadat další jednání. S ODS nedáme dohromady padesát procent, sociální demokraté s komunisty je mají. Nejsme v pozici těch, kdo volby vyhráli. Jsem strašně zklamaný, a to volím hodně jemný výraz…

Vyšší volební účast nám uškodila, říká nový krajský zastupitel za KSČM Martin Dudla z Ústí nad Orlicí.

Martin Dudla informoval Orlický deník:

„S výsledkem krajských voleb spokojeni být nemůžeme, naše optimistické očekávání bylo patnáct mandátů v zastupitelstvu kraje, minimálně jsme čekali udržení pozic, které jsme v něm dosud měli. Ani to se, bohužel, nepotvrdilo… Mínusem pro nás byla vyšší volební účast. Lidé, kteří nás volili před čtyřmi lety, sice přišli i letos, vyšší počet voličů se nám ale nepodařilo zmobilizovat. Z tohoto hlediska je to neúspěch. Samozřejmě těší nás nástup levicových stran obecně nejen v Pardubickém kraji, ale v celé republice. Tak výrazné vítězství ČSSD jsme ale nečekali. Čekali jsme sice úspěch sociálních demokratů, v krajích já osobně ovšem tak půl na půl. Samozřejmě musím poděkovat všem voličům, kteří dali KSČM hlas,“ řekl Martin Dudla Orlickému deníku.

Třetí místo je také úspěch, jsem zvědavý, jak proběhnou další jednání, říká Jaroslav Zedník, starosta České Třebové

„Staronový“ krajský zastupitel za Koalici pro Pardubický kraj řekl Orlickému deníku

„Chtěl bych poděkovat všem voličům, kteří podpořili nejen Koalici pro Pardubický kraj, ale také mne. Získal jsem dost preferenčních hlasů, což mě osobně dost překvapilo. Sociální demokracii bych rád popřál k vítězství, uvidíme, jak se dál bude skládat vedení nového kraje. Jestli je to zklamání? Je to realita, třetí místo je také úspěch. Můj názor je takový, že do krajských voleb promluvila celostátní témata a to, jak se úspěšně nebo neúspěšně reformuje naše republika. Musíme to vzít na vědomí. Jsme v demokratické zemi, rozhodnutí, s kým bude sociální demokracie navazovat koaliční jednání, je v jejích rukou. Zvítězila tak drtivým rozdílem, že je volba na její straně. Nemaluji čerta na zeď, jsem zvědav, jak jednání proběhnou. Že by komunistická strana nebyla nejvhodnější partner, je sice můj osobní názor, ale to na věci nic nemění.“

Volby skončily přeběhem z jednoho extrému do druhého, říká neúspěšný kandidát Strany zelených

Za výsledkem krajských voleb se ohlíží lanškrounský učitel Pavel Kosina, „dvojka“ kandidátky Strany zelených

„V minulých krajských volbách jsme získali 2,24 procenta, teď 2,4 procenta, to není žádný dobrý výsledek. Když to zhodnotím, tak dění ve straně se musí negativně odrazit i v našem volebním výsledku. Na krajské konferenci jsem poukazoval, že volební program není plněn. Zajímá mě oblast školství a tam vládnoucí tři strany neudělaly v podstatě nic. Žádal jsem ukončení této vlády, pardubická organizace to přijala, voliči rozhodli a ani se jim nedivím. Kampaň jsme vedli slušně, nikoho jsme nenapadali a zaměřili jsme se na krajská témata – nesouhlas se stavbou kanálu a problematika silnice R 35. Volby skončily přeběhem z jednoho extrému do druhého a nevím, zda je dobře, že všechny kraje obsadí ČSSD. A vadí mi také, že by v našem kraji mohli zůstat ve svých funkcích pánové Línek a Šilar.“

Jsem vděčný Českotřebovsku, že ocenilo dlouholetou práci poslance Radko Martínka

Výsledek voleb hodnotí právník a pedagog Martin Netolický z České Třebové, nový krajský zastupitel za ČSSD

„Jsme velice spokojení, takto veliký úspěch jsme ani nečekali. Jsem vděčný také Českotřebovsku, že ocenilo dlouholetou práci pana poslance Martínka. Já osobně se na práci v zastupitelstvu těším a rovněž na spolupráci s kolegy z dalších stran. Myslím, že regionální politika by se měla dělat rozumně a pro další rozvoj regionu. Když se podíváte na naše krajské tiskoviny, tak zjistíte, že jsme spoustu témat měli svých. Ukázalo se, že dosavadní koaliční spolupráce ODS a křesťanských demokratů přinesla řadu zásadních chyb jak ve zdravotnictví, tak v cestovním ruchu a dopravě. A tak bychom mohli pokračovat, protože jsme si udělali poctivou analýzu pravomocí kraje. Určitě se nedá říct, že by výsledky v Pardubickém kraji byly pouze výsledkem vlády Mirka Topolánka.

Koaliční jednání povede náš lídr a skupina jím určená, teď máme interní jednání v rámci zvoleného klubu. Nenecháme se kolegy z ostatních stran tlačit do ukvapených rozhodnutí, to není na pořadu dne. Vyjádřit se k tomu může pouze pan Martínek, mohu jen zopakovat jeho slova ze včerejška, že budejednat se všemi politickými subjekty zvolenými v rámci Pardubického kraje.“

Analýzu situace v Pardubickém kraji nalezne ZDE.

18.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Dietní specialistka(21 300 Kč)

Specialisté v oblasti dietetiky a výživy Nutriční terapeut/ka. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21300 kč, mzda max. 32070 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň: Sestavování jídelníčků, sledování nutričního stavu a edukace klientů., Požadujeme: Vysokoškolské vzdělání v daném oboru, výpis z trestního rejstříku a potravinářský průkaz., Nabízíme: 5 týdnů dovolené, osobní ohodnocení, příspěvky na obědy, poukazy v hodnotě 1800,- Kč/rok a pojištění DAS pro všechny zaměstnance., , PP na dobu určitou.. Pracoviště: Domov pro seniory sloupnice, 565 53 Sloupnice. Informace: Ivana Kotoučková, +420 465 549 116.

2475 - Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti pobytové(12 200 Kč)

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti pobytové péče Pracovník/ce přímé obslužné péče. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 19690 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadovaná profese: Pracovník/ce přímé obslužné péče, Pracovní náplň: Ošetřovatelská a obslužná péče o seniory s pohybovým a jiným postižením., Vzdělání: Kurz pracovníka v sociálních službách,, podle zákona 108/2006 Sb. nebo absolvent SZŠ obor zdravotní asistent, Požadujeme: Výpis z trestního rejstříku, očkování proti žloutence typu B (možnost oočkování až po nástupu do zaměstnání)., Nabízíme: 5 týdnů dovolené, osobní ohodnocení, příspěvky na obědy, poukázky v hodnotě 1800,- Kč/rok a pojištění DAS pro všechny zaměstnance.. Pracoviště: Domov pro seniory sloupnice, 565 53 Sloupnice. Informace: Kateřina Millichová, +420 602 144 185.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Nástrojář(18 000 Kč)

Nástrojaři Nástrojař - mechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce: Hnátnice č.p. 156, 561 01 Hnátnice, Jedná se o konečnou montáž forem a přípravků na lisování dílů do automobilů. , Formy vyrábíme zakázkově, tzn. co kus, to originál, vždy na přání zákazníka. , V případě znalosti cizího jazyka (AJ, NJ) výjezdy do zahraničí.. Pracoviště: Autoneum cz s.r.o., divize nástrojárna hnátnice, 561 01 Hnátnice. Informace: Šárka Řeháková, +420 465 515 203,724 226 388.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař(12 200 Kč)

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 16800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadovaná profese: kuchař, pomocný kuchař, Pracovní náplň: příprava snídaní, obědů a večeří pro klienty a zaměstnance Domova pro seniory Sloupnice, Ranní směny od 6:00 do 14:30, odpolední směny od 9:30 do 18:00; práce o sobotách, nedělích i svátcích, Požadujeme: zdravotní průkaz, výpis z trestního rejstříku, praxe či vyučení v oboru jsou vítány, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, osobní ohodnocení, poukázky v hodnotě 1800,- Kč/rok, příspěvky na obědy. Pracoviště: Domov pro seniory sloupnice, 565 53 Sloupnice. Informace: Jiřina Bauerová, +420 465 549 116.

PLANÉ SLIBY. Paní Dolánková sice dostala vyplacený důchod za několik let a slíbila, že žebrat nebude, ale slovo nedrží. Před pár dny se objevila dvojice v novém autě a žena dál žebrá.

Lidé se ptají: Kdy skončí žebrání v Poličce?

ZÁKAZ ZASTAVENÍ teď u zdí bývalé továrny doplňuje i riziko padající omítky. A ani dvě značky některých řidičům k pochopení nestačí a ti klidně parkují i před vraty.
5

Podél areálu bývalé Tesly je zakázané parkování

U Rokytna našli velké pohřebiště

Pardubice - Se stavbou depozitáře, který vyřeší problém s ukládáním archeologických nálezů z trasy D35, by si měl Pardubický kraj pospíšit. Předpoklady archeologů se totiž potvrdily, nedaleko Rokytna leží rozsáhlé pohřebiště.

Rada: Je to výzva, chci zase hrát fotbal

Východní Čechy, Pardubice /ROZHOVOR/ - V nejvyšší soutěži odehrál přes 250 zápasů, ale v loňském roce Slovácku kvůli zraněním chyběl. Teď se fotbalista Tomáš Rada vrací po operaci kolena zpět. V minulém týdnu se čtyřiatřicetiletý obránce připojil k týmu Pardubic a v sobotu nastoupil do přípravného utkání proti Otrokovicím (1:0).

Víkendové dění v regionu pohledem redaktorů Deníku

Pardubický kraj - Co mimo jiné nabídl třetí únorový víkend v regionu?

Bronz! Erbanová uspěla ve sprintu

Východní Čechy /SHRNUTÍ, KOMENTÁŘ/ - Česká výprava slaví na zimní olympiádě v Jižní Koreji šestou medaili. Tu získala Karolína Erbanová, rodačka z Vrchlabí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT