VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PRVNÍ REAKCE : ODS prohrála v celé republice kvůli poplatkům v lékárně

Orlickoústecko -Výsledky voleb do zastupitelstva Pardubického kraje nejsou ještě sice spočítány stoprocentně, je ale naprosto jisté, že skončily až nečekaným triumfem ČSSD . O pocity se podělili dosavadní krajský radní Petr Šilar, nový krajský zastupitel za KSČM Martin Dudla z Ústí nad Orlicí, Jaroslav Zedník, starosta České Třebové, Pavel Kosina, neúspěšný kandidát Strany zelených a Martin Netolický z České Třebové, nový krajský zastupitel za ČSSD. Ivo Toman z ODS sepo neúspěchu ve volbách možná vrátí ke stavařině.

18.10.2008
SDÍLEJ:

ŠOK. Takový debakl Ivo Toman ani celá ODS nečekala.Foto: DENÍK/ Tomáš Kubelka

Sociální demokracie udělala z krajských voleb referendum o vládě

Lídr krajské kandidátky ODS Ivo Toman připouští možnost, že se po neúspěchu ve volbách může vrátit ke své původní profesi, stavařině.

Ivo Toman řekl aktuálně Orlickému deníku:

„Pro výsledky voleb mám jednoduché vysvětlení, ODS prohrála v celé republice kvůli poplatkům v lékárně. Slyším to ze všech stran. Přesně tohle nám sebralo těch deset procent a sociální demokracie udělala i z krajských voleb referendum o vládě. A lidé nám to sečetli, nešlo jim o program, lidi na kandidátkách.

Situace je jednoduchá, první housle nehrajeme, budu čekat, jestli mi budoucí hejtman Radko Martínek nabídne nějaké působení v radě. Pokud ne, půjdeme do čisté opozice a budeme hrát opoziční roli. Pokud hejtman nebude mít zájem o mé služby, vrátím se asi ke své původní profesi, ke stavařině.

V sobotu jsme v krajském volebním štábu v Pardubicích celou situaci analyzovali, dnes chci být se svou rodinou.“

Je to obrovské zklamání, protože zvítězila celostátní témata

O první reakcipo skončení volebjsme požádali dosavadního krajského radního Petra Šilara z Koalice pro Pardubický kraj, bývalého starostu Letohradu. Jen připomínáme, že krajským radním zodpovědným za oblast venkova a životního prostředí, byl osm let.

Petr Šilar exkluzivně pro Orlický deník:

„Pro mě je to obrovské zklamání, protože zvítězila celostátní témata, což obecně do krajských voleb nepatří, ale bohužel se tak stalo, díky médiím i kampani. Asi budeme v Čechách volit populisty, prostě ty, kdo budou slibovat nemožné. Jsme samozřejmě zvědaví jak ti, co nemožné slibovali, to také udělají. Ten výsledek je naprosto neskutečný. My jsme ale jako koalice zásadně nepropadli, v podstatě jsme uhájili pozice. Osobně mě snad může těšit, že podle preferenčních hlasů jsem čtvrtý nejúspěšnější politik v kraji. Otázkou ovšem je, jak budou vypadat další jednání. S ODS nedáme dohromady padesát procent, sociální demokraté s komunisty je mají. Nejsme v pozici těch, kdo volby vyhráli. Jsem strašně zklamaný, a to volím hodně jemný výraz…

Vyšší volební účast nám uškodila, říká nový krajský zastupitel za KSČM Martin Dudla z Ústí nad Orlicí.

Martin Dudla informoval Orlický deník:

„S výsledkem krajských voleb spokojeni být nemůžeme, naše optimistické očekávání bylo patnáct mandátů v zastupitelstvu kraje, minimálně jsme čekali udržení pozic, které jsme v něm dosud měli. Ani to se, bohužel, nepotvrdilo… Mínusem pro nás byla vyšší volební účast. Lidé, kteří nás volili před čtyřmi lety, sice přišli i letos, vyšší počet voličů se nám ale nepodařilo zmobilizovat. Z tohoto hlediska je to neúspěch. Samozřejmě těší nás nástup levicových stran obecně nejen v Pardubickém kraji, ale v celé republice. Tak výrazné vítězství ČSSD jsme ale nečekali. Čekali jsme sice úspěch sociálních demokratů, v krajích já osobně ovšem tak půl na půl. Samozřejmě musím poděkovat všem voličům, kteří dali KSČM hlas,“ řekl Martin Dudla Orlickému deníku.

Třetí místo je také úspěch, jsem zvědavý, jak proběhnou další jednání, říká Jaroslav Zedník, starosta České Třebové

„Staronový“ krajský zastupitel za Koalici pro Pardubický kraj řekl Orlickému deníku

„Chtěl bych poděkovat všem voličům, kteří podpořili nejen Koalici pro Pardubický kraj, ale také mne. Získal jsem dost preferenčních hlasů, což mě osobně dost překvapilo. Sociální demokracii bych rád popřál k vítězství, uvidíme, jak se dál bude skládat vedení nového kraje. Jestli je to zklamání? Je to realita, třetí místo je také úspěch. Můj názor je takový, že do krajských voleb promluvila celostátní témata a to, jak se úspěšně nebo neúspěšně reformuje naše republika. Musíme to vzít na vědomí. Jsme v demokratické zemi, rozhodnutí, s kým bude sociální demokracie navazovat koaliční jednání, je v jejích rukou. Zvítězila tak drtivým rozdílem, že je volba na její straně. Nemaluji čerta na zeď, jsem zvědav, jak jednání proběhnou. Že by komunistická strana nebyla nejvhodnější partner, je sice můj osobní názor, ale to na věci nic nemění.“

Volby skončily přeběhem z jednoho extrému do druhého, říká neúspěšný kandidát Strany zelených

Za výsledkem krajských voleb se ohlíží lanškrounský učitel Pavel Kosina, „dvojka“ kandidátky Strany zelených

„V minulých krajských volbách jsme získali 2,24 procenta, teď 2,4 procenta, to není žádný dobrý výsledek. Když to zhodnotím, tak dění ve straně se musí negativně odrazit i v našem volebním výsledku. Na krajské konferenci jsem poukazoval, že volební program není plněn. Zajímá mě oblast školství a tam vládnoucí tři strany neudělaly v podstatě nic. Žádal jsem ukončení této vlády, pardubická organizace to přijala, voliči rozhodli a ani se jim nedivím. Kampaň jsme vedli slušně, nikoho jsme nenapadali a zaměřili jsme se na krajská témata – nesouhlas se stavbou kanálu a problematika silnice R 35. Volby skončily přeběhem z jednoho extrému do druhého a nevím, zda je dobře, že všechny kraje obsadí ČSSD. A vadí mi také, že by v našem kraji mohli zůstat ve svých funkcích pánové Línek a Šilar.“

Jsem vděčný Českotřebovsku, že ocenilo dlouholetou práci poslance Radko Martínka

Výsledek voleb hodnotí právník a pedagog Martin Netolický z České Třebové, nový krajský zastupitel za ČSSD

„Jsme velice spokojení, takto veliký úspěch jsme ani nečekali. Jsem vděčný také Českotřebovsku, že ocenilo dlouholetou práci pana poslance Martínka. Já osobně se na práci v zastupitelstvu těším a rovněž na spolupráci s kolegy z dalších stran. Myslím, že regionální politika by se měla dělat rozumně a pro další rozvoj regionu. Když se podíváte na naše krajské tiskoviny, tak zjistíte, že jsme spoustu témat měli svých. Ukázalo se, že dosavadní koaliční spolupráce ODS a křesťanských demokratů přinesla řadu zásadních chyb jak ve zdravotnictví, tak v cestovním ruchu a dopravě. A tak bychom mohli pokračovat, protože jsme si udělali poctivou analýzu pravomocí kraje. Určitě se nedá říct, že by výsledky v Pardubickém kraji byly pouze výsledkem vlády Mirka Topolánka.

Koaliční jednání povede náš lídr a skupina jím určená, teď máme interní jednání v rámci zvoleného klubu. Nenecháme se kolegy z ostatních stran tlačit do ukvapených rozhodnutí, to není na pořadu dne. Vyjádřit se k tomu může pouze pan Martínek, mohu jen zopakovat jeho slova ze včerejška, že budejednat se všemi politickými subjekty zvolenými v rámci Pardubického kraje.“

Analýzu situace v Pardubickém kraji nalezne ZDE.

18.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Sestry hledají i v okolních státech

Martin Viktorin, loňský vítěz ankety.

Poslední možnost na zaslání nominace sportovců. Uzávěrka v úterý

Charita připravuje další ročník Tříkrálové sbírky

Ústí nad Orlicí - Oblastní charita Ústí nad Orlicí zveřejnila první informace o Tříkrálové sbírce, která se na Orlickoústecku bude konat ve dnech 5. až 7. ledna 2018.

Ocenili talentovanou mládež

Orlickoústecko, Svitavsko /FOTO/ - V sídle krajského úřadu byly uděleny ceny Mladý talent Pardubického kraje. Do letošního ročníku přišlo 26 nominací, pamětní listy a odměny ve formě poukázek si nakonec odneslo dvanáct žáků a studentů.

Přecpaný archiv je minulostí. Muzeum má na léta vystaráno

Pardubický kraj, Skuteč - Městské muzeum ve Skutči vyřešilo palčivý problém, neboť v jeho archivu už nebylo místo, kam by muzejníci mohli ukládat další písemnosti, tiskové materiály nebo fotografie.

Uvažoval jsem hrát v dresech i na trénincích

Letohrad /ROZHOVOR/ - Převzal tým ve značně těžké pozici, ale ani trenér František Dvořák po návratu na lavičku fotbalistů Letohradu kouzlit zkrátka nedokázal.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT