Symbol jara, nového života i všeobecného štěstí. To je čáp, který právě na přelomu března a dubna přilétá z teplých krajů. Jejich návraty mapuje čapí web, kde se o prvním navrátilci mluví už 19. března, kdy dorazil na komín do Přelouče.

Soukromý čapí deníček si ale vede i Jan Rensa z Českých Heřmanic, kam letos zamířil první čáp na Orlickoústecku. Jak Jan Rensa uvedl, čapí sameček byl zaznamenán 22. března v 17.20 hodin, samička přiletěla o pět dnů později, 27. března okolo třinácté hodiny. „Oproti minulým letům dorazili v předstihu,“ popsal Rensa. Loni se vrátili 31. března a 1. dubna, v roce 2015 ale například až 5. a 11. dubna. „Zajímavostí je, že nikdy nepřilétnou ani neodlétají spolu,“ dodal.

Čápi v Českých Heřmanicích nejsou kroužkovaní. „S největší pravděpodobností jsou to ale ti stejní, kteří na podzim odlétli,“ uvedl Jan Rensa, který čápy také zvěčnil při společné úpravě hnízda.

Čápi mají v kraji 98 hnízd, z toho 37 jich je na Orlickoústecku. Čápi se vrátili už i do Žichlínku, Libchav, Dolní Čermné či Zálší. Na Svitavsku zaznamenali zatím čápa pouze na komíně sodovkárny v Jevíčku, kam přiletěl 27. března, stejný den se čáp vrátil i do Vortové na Chrudimsku. Na Pardubicku jej o den dříve zahlédli na komíně v Sezemicích. Zatím se jich podle čapího webu vrátilo patnáct.

Někteří čápi jsou kroužkovaní. Věnují se jim například ornitologové z Dolní Čermné, kteří nedávno informovali v Letohradském zpravodaji o zprávě, která přišla loni v srpnu z tureckého Marmaraereğlisi. Našli tam čápa z hnízda v letohradském zahradnictví, bohužel byl ale nalezen mrtev pod dráty elektrického vedení. Kromě toho mají ornitologové za poslední dobu několik zástihů na území Čech a Slovenska.