O víkendu skončila pátá zbraňová amnestie. Lidé měli půl roku možnost odevzdat zbraně bez vysvětlení a beztrestně na policii. A opět byli štědří. 

„S dalšími amnestiemi se počet odevzdaných věcí snižuje, ale i přesto letos přinesli občané zajímavé kousky,“ poznamenal policista Jiří Tilman z Odboru pro zbraně a bezpečnostní materiál. Lidé přinesli například protiletadlový kanón, ruskou protitankovou řízenou střelu na dálkové ovládání nebo přes dvě kila průmyslové důlní trhaviny Danubit s rozbuškami.

Na služebny v Pardubickém kraji odevzdali 121 kusů zbraní a 11 862 kusů střeliva, což je jen polovina množství, jaké lidé přinesli při minulé amnestii.

V roce 2014 obyvatelé kraje odevzdali celkem 224 kusů zbraní a téměř 24 tisíc kusů střeliva.

Někteří majitelé, kteří se chystali zbraně nebo střelivo odevzdat, ale připravili policistům nepříjemné překvapení. Nebezpečné předměty vzali a odnesli na služebnu. Stejně se zachovala žena, která ve Skutči na Chrudimsku policistům položila na pult granát. „Lidé si někdy neuvědomují rizika manipulace s takovými předměty a místo toho, aby si přivolali policisty, přinesou své „poklady“ na naše služebny,“ uvedla policejní mluvčí Dita Holečková.

Žena vyklízela věci po zesnulém manželovi a granát našla na půdě. „Jedná se o nárazový granát RG4, který je díky své konstrukci při nesprávné manipulaci extrémně nebezpečný. Vyhodnotili jsme jeho technický stav a rozhodli se pro převezení granátu na stálou trhací jámu Ralsko, kde bude odborně zničen,“ uvedl policejní pyrotechnik.

Funkční granát našla vdova při vyklízení půdy po svém manželovi
Něco vám nesu, řekla policistům vdova. A vytáhla extrémně nebezpečný granát

Podobné nerozvážnosti se dopustil také muž v Brně, který na stanici přinesl kilo střelného prachu. „Na služebnu v centru města se dostavil oznamovatel, který překvapeným policistům kromě devíti kil střeliva nejrůznější ráže, předal i téměř jedno kilo nalezeného střelného prachu. Na místo tak musel vyrazit pyrotechnik, který si nejstarší známou výbušninu převzal k odborné likvidaci,“ popsal mluvčí policie Petr Vala.

Protiletadlový kanón a důlní trhavina. Lidé nosili při amnestii zbraně na policejní služebny.Protiletadlový kanón a důlní trhavina. Lidé nosili při amnestii zbraně na policejní služebny.Zdroj: Deník/Lada Součková

Lidé nemusejí policistům vysvětlovat, kde materiál vzali, ale nemohou zbraně odevzdávat anonymně. Musí vyplnit formulář, aby je policie mohla po prověření zbraně případně kontaktovat. „I tak někteří uvádějí, že se jedná o pozůstalost nebo náhodný nález při vyklizení různých nemovitostí,“ přiblížila Holečková.

Každou zbraň policisté prověřují v centrálních databázích a informačních systémech. „Zjišťujeme, zda zbraň nebyla odcizena, nebylo po ní vyhlášeno pátrání nebo jestli s ní nebyl spáchán trestný čin,“ dodal Tilman. Po splnění dalších podmínek může majitel dokonce požádat o její legalizaci, nebo ji jednoduše nechá ve vlastnictví státu, který ji odborně zlikviduje.

Už před týdnem jsme psali o zbraňové amnestii v Pardubickém kraji:

Tuto pistoli Mauser WTP ráže 6,35 mm Browning získalo Východočeské muzeum v Pardubicích v právě končící amnestii.
Tank nakonec žádný, mezi odevzdanými zbraněmi je ale protiletadlový kanón

Žádný semtex, ale modelína

Amnestie v roce 2014 posbírala sice více kusů, avšak odevzdána byla jen jedna zajímavost. Jeden občan využil možnosti zbavit se hlavně kanonu ráže 20 mm, pravděpodobně typu KWK 30/38. Dále byly odevzdány jak torza zbraní, tak zbraně ve výborné kvalitě. „Náš kraj se v České republice řadí k těm s nejnižším počtem odevzdaných zbraní,“ řekla v roce 2014 policejní mluvčí Markéta Janovská.

V rámci celé republiky už se ale zajímavostí našlo více. Kromě obyčejné modelíny, kterou nálezce považoval za semtex, lidé odevzdali například dva protitankové kanóny, střílecí tužku, vojenskou munici, železniční třaskavky a historické raritní kousky jako pistoli Bär z roku 1898, dlaňovou pistoli Le Protector z roku 1882 a další.

Samohybná houfnice
Zbraňová amnestie končí. Lidé odevzdali i tank či houfnici