Do protestů se zapojí i někteří zemědělci z Orlickoústecka, a to pod hlavičkou okresní Agrární komory.

Asi dvacet traktorů a nákladních vozů se zúčastní protestní jízdy na silnici vedoucí pod Hřebečským tunelem na Moravskou Třebovou, tunelem vozidla nepojedou. Na místo by mohla dorazit až stovka dopravních prostředků.

„Nemáme v úmyslu velkou blokádu, bude to demonstrativní pomalý průjezd,“ zdůrazňuje Václav Koblížek, ředitel okresní Agrární komory v Ústí nad Orlicí. Ani dosavadní protesty českých zemědělců nebyly nijak razantní, naopak nedávná demonstrace evropských farmářů v Bruselu, které se účastnili i zemědělci z Česka, byla poměrně „bojovná“. Nízké výkupní ceny mléka totiž panují po celé Evropě už od loňského podzimu. Zemědělci z Orlickoústecka na litru prodělávají zhruba dvě koruny.

„My dodáváme do sedmi mlékáren, ceny se sice mírně liší, ale výkupní cena už prolomila hranici šesti korun. Dostali jsme se na cenu 5,80 až 5,90 za litr. Náklady jsou od 8 do 8,50 korun podle úrovně technologie,“ přibližuje současnou situaci Koblížek.

„Akce by měla sloužit nejen zemědělcům, ale vlastně i spotřebitelům. Nechceme, aby to s potravinami dopadlo jako s holandskými tulipány. Když se sem začaly valit, stály pár korun. Když se skoro podařilo zlikvidovat české zahradnictví, tak jejich cena mnohonásobně vzrostla. Takhle to dopadne i s potravinami, až se marketům podaří omezit nebo zlikvidovat české potraviny,“ varuje Václav Koblížek.

Zároveň potvrdil, že na Orlickoústecku se postupně snižují stavy dojnic: „Kravín se nedá zlikvidovat naráz, ale ke snižování stavů dochází.“ Zemědělci, kteří investovali do „wellfare“ zvířat podle norem EU, se kvůli současné situaci dostávají do finančních potíží.