Změnu oznámilo IVECO zničehonic před třemi týdny. „Jiří Vaněk, generální ředitel a ředitel pro Product Engineering & Validation, se rozhodl odejít ze společnosti,“ informovala mluvčí Katarína Němcová. Důvody, které dlouholetého ředitele vedly k rozhodnutí opustit vysoký manažerský post, nijak neupřesnila.

Bezprostředně po zveřejnění zprávy se začaly šířit „zaručené“ informace, že IVECO bude propouštět. Přestože, jak nyní svorně prohlašuje vedení společnosti i odborová organizace, na nich nemělo být nic pravdivého, vedly hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického k tomu, že se s novým ředitelem, kterým se stal David Kříž, týden před volbami osobně sešel.

Starosta Letohradu Petr Fiala.
Z Letohradu neodcházím, vyvrací spekulace starosta

Otazníky

„Samozřejmě, že každá změna ve vrcholovém vedení takto důležitého zaměstnavatele vyvolává řadu otázek. Byl jsem generálním ředitelem Křížem ujištěn, že v nejbližších měsících nedojde k žádnému propouštění, výroba běží naplno s tím, že kontrakty a dodávky do konce roku jsou zajištěné,“ sdělil po schůzce hejtman Martin Netolický.

Podobně hovoří i vysokomýtští odboráři. Podle předsedy odborové organizace KAROSA Vysoké Mýto Milana Dostála byli odboráři ujištěni italským vedením společnosti, že se s vysokomýtským závodem i nadále počítá a propouštění aktuálně nehrozí. Dopad celosvětové krize se ale nejspíše v příštím roce dá očekávat.

„Rok 2021 z pohledu poptávky a nových kontraktů je složitější, nicméně obchodní oddělení vyvíjí maximální úsilí k získání dalších zákazníků. Společnost chce a bude maximálně využívat všechny vládní podpory k překlenutí případných problémů s cílem udržet zaměstnanost jak ve Vysokém Mýtě, tak v celém regionu, kde působí velké množství subdodavatelů,“ uvedl po schůzce s novým generálním ředitelem hejtman Martin Netolický.

Ilustrační snímek. Pouta
Muž po napadení zemřel, zdrogovaný mladík dostal šest let

Jen pár dní poté byly vyhlášeny výsledky ocenění Zaměstnavatel regionu 2020, ve kterém se IVECO už potřetí za sebou umístilo na druhém místě v kategorii zaměstnavatelů do pěti tisíc zaměstnanců.

„Jsme pyšní na výkony našich zaměstnanců, kteří nám pomohli dosáhnout výborných ekonomických a obchodních výsledků. Chtěla bych poděkovat zaměstnancům i kolegům z vedení společnosti za neutuchající energii, se kterou všichni pracovali, zejména v době letošní pandemie COVID-19, ve které firma udržela vysoké výrobní tempo, zaměstnanost a splnila své závazky zákazníkům,“ sdělila při převzetí ocenění HR ředitelka Alena Kozáková.