Bohu počasí obětovali mladou jalovici i pořadatelé tradičního Sletu chroustů, největšího setkání vyznavačů motorového paraglidingu u nás. Poslední roky se toho totiž kvůli nepřízni počasí na polním letišti nedaleko Králík mnoho nenalétalo. Ale zdá se, že si „nejvyššího" docela naklonili.
„Je pravda, že jsme zažili v podstatě všechno:  od bouřky s vydatným deštěm a silným větrem až po opravdu krásné, slunečné, bezvětrné počasí," informoval v pondělí Orlický deník náčelník pořádajícího Spolku přátel vzduchoplavby Letohrad Marek Šnajdar. Jak ale dodal, program sletu byl naplněn v podstatě bezezbytku a od pátku do neděle se mohlo podle jeho odhadu v Červeném Potoku „otočit" na  dvě stě padesát až tři sta lidí.

Pozvali děti z domova

„V pátek dopoledne byly na letišti děti z dětského domova v Čermné. Pozval je Mirek Oros, který tuším před dvěma lety ulétl na motorovém paraglidu rekordních devět tisíc kilometrů za devadesát dní. Jeho projekt měl charitativní podtext, protože létal po dětských domovech a besedoval s dětmi," uvedl Marek Šnajdar. Jak dodal, bylo bohužel po bouřkách a nedalo se létat. „Děti se tedy nemohly ´povozit´. Vymysleli jsme ale pro ně soutěže a hry,  Mirek jim také promítl film, který o svém rekordu natočil. Myslím, že byly spokojené." V pátek večer už začal program pro piloty, do vzduchu se vydali ti odvážnější, kteří nemají problém s tím, že to s nimi při letu „mírně hází".
Sobotní dopoledne patřilo tradiční „Náčelníkově pakárně", což byla spousta soutěží – letos v pravěkém duchu. „Byli jsme v kostýmech, všichni se   bavili, byla to určitě příjemná taškařice a recese. Nakonec jsme volili ´miss´ a ´missáka´," prozradil náčelník letohradských vzduchoplavců.

Plné nebe „chroustů"

Po sobotním poledni už ale začalo hřát slunce. Po seskocích ústeckých parašutistů, kteří se z nebe snesli také v pravěkých kostýmech, vystoupili šermíři ze skupiny Lucrezia. A pak vypuklo „chroustění".  „To už bylo hezky ve velkém. Pro létaní byly výborné podmínky, v jednu chvíli jsme napočítali nahoře dvaačtyřicet padáků najednou, byl to moc hezký pohled. Létalo se až do  soumraku. Se soumrakem pak začal večerní program, který gradoval noční ohňovou show už zmíněné Lucrezie,"  doplnil Marek Šnajdar.
A jeho krátké zhodnocení? „Je určitě příjemné, když účastníci v neděli odjíždějí a říkají, že to bylo krásné a že to nikde jinde takové jako u nás není. Co víc si jako pořadatelé můžeme přát? Zdá se, že i to prokletí posledních let bylo prolomeno. Létalo se a nic mimořádného se nikomu nestalo, což je určitě taky úspěch," bilancoval náčelník spokojeně.