Vedení nemocnice pro jeho realizaci oslovilo firmy i vedení měst a obcí. Výsledek byl prezentován minulý týden na tiskové konferenci.

Současné zařízení je zastaralé

„Laparoskopická věž, kterou potřebujeme obnovit, byla pořízena v roce 1995. V současné době je technicky i funkčně zastaralá. Obnova laparoskopické věže je pro nás zásadní krok v udržení a rozvoji moderních operačních postupů," vysvětlil při „tiskovce" ředitel Orlickoústecké  nemocnice Jiří Řezníček. Ocenil také vstřícnost některých velkých firem působících v našem regionu, podobně i postoj řady měst a obcí, které již na pořízení nové laparoskopické věže přispěly.
Podle jeho slov je pořízení tohoto zařízení  v dohledné době reálné. Zakoupení přístroje se plánuje na podzim, pořizovací cena by se měla pohybovat mezi 1,3 až 2 miliony korun. „Cena věže je odvislá od jejího vybavení. Zvolíme takovou, na kterou se nám podaří zajistit finanční prostředky. Poměr cena a kvalita bude podstatný, to mohu slíbit," prohlásil ředitel nemocnice. „Byli bychom ovšem rádi, kdyby nám s realizací projektu pomohly i menší firmy a veřejnost. I proto jsme tiskovou konferenci svolali," dodal ředitel nemocnice.

Špitál si zaslouží  pomoc regionu

„Není pochyb, že s Orlickoústeckou nemocnicí je nám tu lépe. Proto, když je finanční situace vážná, se všichni musíme sebrat a vzchopit, přestat nadávat na politiky a účinně pomoci," prohlásil mj. Kvido Štěpánek,  ředitel firmy Isolit-Bravo, která je generálním sponzorem projektu.
„Orlickoústecká nemocnice je nemocnicí celého regionu, a proto je správné, aby se do projektu pořízení nové laparoskopické věže pro operační sály zapojil celý region. Je správné a prospěšné, aby se do projektu zapojily veřejné i soukromé zdroje. Jsem rád, že tuto věc pochopilo ústecké zastupitelstvo a příspěvek schválilo," uvedl ve svém vystoupení starosta města Ústí nad Orlicí Petr Hájek.

Výhod moderní metody je celá řada

Výhody operování moderními laparoskopickými metodami ve srovnání s použitím metod klasických  přiblížili primář chirurgického oddělení nemocnice Josef Žižka a primář gynekologicko-porod- nického oddělení Dionýz Zakál. Pro laiky by se snad daly shrnout ve zkratce: menší bolestivost, menší řezy, snížené krvácení, menší vystavení vnitřních orgánů vnějšímu prostředí, zmenšení operačního traumatu pro pacienta, zkrácení doby pobytu pacienta v nemocnici, rychlejší rekonvalescence po operaci.
Jak oba primáři uvedli, laparoskopický program se v Orlickoústecké nemocnici zdárně rozvíjí, počet laparoskopických operací  jde přitom na obou odděleních ročně do mnoha set. Nezastupitelnou roli má  laparoskopie také v diagnostice. Bez nového zařízení by ovšem zřejmě nebylo možné v rozvíjejícím se laparoskopickém programu v Ústí pokračovat.
Zaujal vás projekt a chtěli byste také pomoci? Orlickoústecká nemocnice má pro účel pořízení nové laparoskopické věže  účet u ČSOB: č. 216840375/0300, v.s. 5110 . Více informací najdete na webu www.ou-nem.cz .  (ký, tz)