VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prodejna na vesnici? Někde je musí dotovat obce, jinde spoléhají na večerky

Pardubický kraj - Téma Deníku: Z vesnic mizí malé obchody a konzumy.

6.8.2018
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Orlickoústecko: Na rekonstrukci prodejny se podílela obec

Nově zrekonstruovaná prodejna se v únoru letošního roku otevřela zákazníkům v Rudolticích. Obchod patří do sítě více než stovky prodejen družstva Konzum Ústí nad Orlicí.

„Rekonstrukce přinesla bezbariérový přístup do obchodu, větší prodejní plochu a hlavně tak potřebnou poštovnu,“ informovalo vedení obce na webových stránkách.

Obec podpořila rekonstrukci prodejny dotací 600 tisíc korun. Vedení družstva se zavázalo provozovat obchod přinejmenším po dobu deseti let s otevírací dobou minimálně 40 hodin týdně, včetně sobotního dopoledne, a nabízet sortiment 1500 druhů zboží.

Podle ředitele družstva Konzum Miloslava Hlavsy má provoz prodejen na malých obcích charakter veřejné služby, teprve u větších sídel jde o podnikání. „Pokud bychom malé prodejny zavřeli, ekonomicky si zřejmě dokonce polepšíme. Zatím jsme to neudělali, ale současný stav je neudržitelný,“ uvedl před časem Hlavsa.

Družstvo Konzum se dlouhodobě snaží získávat pro venkovské prodejny finanční podporu. V loňském roce byly podle družstva v přímém ekonomickém ohrožení tři desítky prodejen, jejichž roční souhrnná ztráta dosahovala téměř pět milionů.

Dotační titul na zachování vesnických prodejen vypsal Pardubický kraj před deseti lety. Dotaci na udržení prodejny, která nesmí přesáhnout 50 procent běžných ročních nákladů, maximálně však částku 100 tisíc, získaly vloni obce Albrechtice, Anenská Studánka, Bošín, Česká Rybná, Hejnice, Horní Heřmanice, Javorník, Jehnědí, Mostek, Oucmanice, Plchovice, Řepníky, Řetůvka, Seč, Strážná, Svatý Jiří, Voděrady, Žampach.

V letošním roce příspěvek kraje dosáhl 2,7 milionů. Z Orlickoústecka se do programu zapojilo pětadvacet obcí. „Problém malých prodejen řešíme již od roku 2008 a dlouho jsme byli jediným regionem, který podobné dotace dával. Díky těmto prostředkům se v malých vesničkách daří udržet v činnosti prodejny se základními druhy potravin,“ uvedl pardubický hejtman Martin Netolický.

Obce s dotací
Albrechtice, Anenská Studánka, Bošín, Cotkytle, Džbánov, Hejnice, Helvíkovice, Horní Heřmanice, Javorník, Jehnědí, Kameničná, Klášterec n/O, Mostek, Orličky Oucmanice, Petrovice, Plchovice, Podlesí, Přívrat, Řetůvka, Seč, Svatý Jiří, Tisová, Velká Skrovnice, Žampach.

Pardubicko: V Němčicích postavili novou prodejnu

Mnoho obcí řešilo v poslední době stejnou situaci – nemohly sehnat provozovatele pro vesnickou prodejnu.

Zásobování základními potravinami na pardubickém venkově v posledních letech stále častěji zajišťují vietnamští obchodníci. Je to i případ Starého Mateřova, kde mají prodejnu potravin přímo v budově obecního úřadu. „Dříve měl tento prostor v nájmu místní občan a tvrdil, že obchod už nemůže dál udržet. Vietnamcům se zde naštěstí docela daří,“ uvedl starosta Starého Mateřova Pavel Sehnoutek. V obci se navíc staví desítky nových rodinných domů a s počtem obyvatel bude přibývat i potenciálních zákazníků. Zatím obec provoz dotuje, ale místní jsou spokojení. Obchod se podařilo díky Vietnamcům zachovat i v sousedním Čepí, tam dokonce i bez finanční spoluúčasti obce.

Ve vesnici, která nemá aspoň 500 obyvatel, však prodej nebývá zajímavý už ani pro vietnamské obchodníky. Jako ve Vyšehněvicích. Tam obchod od letošního roku spravuje sama obec. „Provozovatel obchodu na obci těžko z tržeb financuje zaměstnanou prodavačku a další provozní náklady. Dalším problémem je přehuštěná síť hypermarketů. Zatímco obce začínají ze svého dotovat cizí nebo vlastní provoz prodejen, zisky řetězců odplouvají do zahraničí,“ řekla starostka Vyšehněvic Jana Exnerová.

V Barchově již obchod nemají, nedávno sem přestala zajíždět i pojízdná pekárna z Přelouče. „Problém je hlavně u seniorů, kteří kolikrát nejsou schopni si zajet na nákupy do Pardubic. Zkoušela jsem najít aspoň pojízdnou prodejnu, ale zatím nic,“ popsala situaci starostka Barchova Iveta Krebsová.

Zbrusu nová prodejna Jednoty funguje od poloviny července v Němčicích, přibližně osm let přitom byli místní bez obchodu. Němčice patří mezi vesnice v blízkosti velkých měst, které v novém tisíciletí zaznamenaly nevídaný růst a zvýšení počtu obyvatel. V obci pod Kunětickou horou žilo před dvaceti lety něco málo přes sto lidí, zatímco loni již 606. Nová prodejna vznikla díky spolupráci obce s Jednotou. „Pozemek jsme koupili napůl. Obec na své části vystavěla parkoviště, Jednota prodejnu. Po dvou týdnech provozu mohu říci, že zatím všechno šlape,“ uvedl starosta Němčic Jaroslav Štěpánek. V září v této obci otevřou také novou mateřskou školu, doposud museli rodiče vozit děti do Rábů nebo do Dřítče.

Chrudimsko: Vysočina se ujala prodeje vlastními silami

Udržet obchod na malé vsi, to je pro živnostníky bez dotací na Chrudimsku v podstatě nemožné. V obci Vysočina to zjistili už dávno. Prodej potravin i dalšího běžného sortimentu tu nejen finančně dotují, ale obec jej dokonce na dvou místech zajišťuje plně ve své vlastní režii.

Vysočina to má o to těžší, že konkrétní obec s tímto názvem vlastně fyzicky neexistuje. Uvedený správní celek totiž tvoří sedm lokálně oddělených menších sídel: Dřevíkov, Možděnice, Petrkov 1. díl, Rváčov, Svatý Mikuláš, Svobodné Hamry a Veselý Kopec. A protože jsou od sebe tato sídla i na kilometry vzdálená, pouhá jedna prodejna by zdejším zákazníkům trn z paty nevytrhla. Obec se proto stará v různých lokalitách hned o tři provozovny.

„Na možděnickou prodejnu přispíváme finančně a prodejnu ve Dřevíkově provozuje sama obec přímo v budově obecního úřadu. Ve vlastní režii provozujeme ještě prodejnu ve Rváčově, ale tam jsme zašli dokonce tak daleko, že si budovu prodejny pronajímáme od společnosti Jednota,“ uvádí starosta Vysočiny Tomáš Dubský.

„Provoz všech tří prodejen je nerentabilní, ale s jeho pokrytím nám naštěstí pomáhají dotace z Pardubického kraje. Možná by stálo za to, kdyby se pro nějakou formu podpory rozhodl i samotný stát,“ přemítá starosta.

V Pohledu, místní části Mladoňovic, mají obchod i hospodu v kulturním domě náležícím obci. „Ani jedno nedotujeme. V obchodu je v nájmu spotřební družstvo Coop, takže od něj máme příjem do rozpočtu. Co se týče hospody, nasadili jsme neobvykle nízký nájem a exkluzivitu občerstvení při obecních akcích. V tuto chvíli hledáme nového provozovatele, který může očekávat nejvyšší podporu,“ říká starostka Mladoňovic Ivana Blehová.

V Libkově, obci u Nasavrk s pouhými 83 obyvateli, by naopak prodejnu neudrželi bez ročních dotací v řádu několika desítek tisíc korun. „Pomáhá nám i Pardubický kraj a my určitě chceme v této podpoře pokračovat. Vždyť by nám tu jinak už nic nezbylo,“ říká smířeně tamější starosta Vladimír Petr.

Svitavsko: Lodní kontejner proměnili v obchůdek

Obchod na vesnici? Dnes trochu nejistý podnik. „Lidé chodí kupovat jenom základní potraviny – chleba, rohlíky, mléko, jogurty, salám nebo mouku a cukr. Na větší nákupy ale jezdí do města do supermarketů a tam nechají každý týden stovky korun. Zatím prodejnu držím, ale na rovinu říkám, že prodej rohlíků mě nevytrhne,“ říká majitel obchodu s potravinami v malé vesnici na Svitavsku.

Přesto patří obchody mezi základní služby, které potřebuje každá vesnice. Ne všichni mají auto a zejména důchodci jsou i na malé prodejně závislí. To si uvědomili taky v Květné u Poličky, kde už rok funguje obecní obchod u hlavní silnice mezi Svitavami a Poličkou. Byla to vůbec první obec v okrese, která svůj obchod otevřela. „Byl to dobrý tah, ráno tam dokonce byla fronta. Rozšiřujeme sortiment a co lidé chtějí, to v našem obchodě máme. Paradoxně toho máme víc než v původním obchodě, kde některé zboží leželo rok a bylo zaprášené a nikdo ho nechtěl. Mají převahu cizí lidé, kteří k nám jezdí na zmrzlinu a pro sýry,“ vysvětluje starosta Květné Petr Škvařil. Květenský obchůdek je zajímavý i tím, že byl vytvořen v lodním kontejneru. Do vybudování prodejny vesnice dala zhruba 360 tisíc korun.

V některých vesnicích supluje obchod benzínová stanice, jako je tomu třeba v Budislavi, kde lidé načerpají pohonné hmoty a navíc nakoupí mléko, sýry, sušenky, těstoviny a další potraviny i třeba prací prášek. Druhou možností, kde nakoupit, je v turistické obci ještě obchod v hasičské zbrojnici, kde točí i zmrzlinu.

V severních Čechách je to už hojný jev, ale tady ještě není tak rozšířený, ale pomalu i na Svitavsku přibývají vietnamské večerky, které nabízejí potraviny i drogerii. Výhodou je otvírací doba až do večerních hodin.

Autor: Jiří Šmeral, Pavlína Roztočilová, Iveta Nádvorníková

6.8.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč Prodavači smíšeného zboží Prodavač smíšeného zboží. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náborový příspěvek Kč 24.000,-/rok., Střídavě práce o sobotách a nedělích. Po skončení zkušební doby příspěvek na stravné ve výši Kč 40,- na den, nabídka výhodných mobilních služeb, odměna při pracovním a životním výročí, příspěvek na dětský tábor, poskytnutí 3 dnů zdravotního volna (dle podmínek kolektivní smlouvy) a další firemní benefity. Životopisy zasílejte na e-mail: instruktori@konzumuo.cz.. Pracoviště: Č.381 - konzum, prodejna žamberk, U Polikliniky, č.p. 1134, 564 01 Žamberk. Informace: Věra Fajtová, +420 724 994 764. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 25 000 Kč Zámečníci strojů Svářeč MIG. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné i pro ženy. Možnost zaučení pro metodu MIG v podniku. Poskytujeme: 5 týdnů dovolené, příspěvek na penzijní připojištění, závodní stravování.. Pracoviště: Zemědělsko obchodní družstvo zálší - provoz loučky, 565 01 Choceň 1. Informace: Ctirad Doubek, +420 724 327 847. Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 17 000 Kč Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Vedoucí prodejny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Střídavě práce o sobotách. Po skončení zkušební doby příspěvek na stravné ve výši Kč 40,- na den, nabídka výhodných mobilních služeb, odměna při pracovním a životním výročí, příspěvek na dětský tábor, poskytnutí 3 dnů zdravotního volna (dle podmínek kolektivní smlouvy) a další firemní benefity. Životopisy zasílejte na e-mail: instruktori@konzumuo.cz.. Pracoviště: Č.092 - konzum, prodejna klášterec nad orlicí, 561 82 Klášterec nad Orlicí. Informace: Věra Fajtová, +420 724 994 764. Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 000 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Lisař/ka umělých hmot, operátor/ka plastikářské výroby, montážní dělník/ice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: MÍSTO VÝKONU: Jablonské nábřeží č.p. 305, 561 64 Jablonné nad Orlicí. Pracoviště: Isolit-bravo, spol. s r.o., Jablonské nábřeží, č.p. 305, 561 64 Jablonné nad Orlicí. Informace: Miloslav Žemlička, +420 724 081 025.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Utkání MOL CUPu mezi FK Pardubice (ve bíločerveném) a FK Jablonec (v zelenočerném) na hřišti pod Vinicí v Pardubicích.

Petráň o šanci: „Trefil jsem místo, kde byl gólman"

Ilustrační foto.

K výročí zasadí lípu srdčitou

Požár lyské Kovony a hromadná nehoda v tunelu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 15. a 16. října 2018.

Po honičce se šofér ukryl v chladné vodě Doubravy

Pardubický kraj, Ronov nad Doubravou - Policisté v Ronově v pondělí večer pronásledovali podezřelé vozidlo. Po honičce v autech pokračovali po svých. Zdrogovaný řidič se před nimi schoval v řece. Skončil podchlazený v poutech.

Padlé připomene pomník

Vysoké Mýto - V mýtské místní části Svařeň vznikne z iniciativy místních obyvatel pomník obětem první světové války. Na pamětní desce budou vyryta jména místních obyvatel, kteří zahynuli během první světové války.

Stromský po druhém místu: „Aspoň mám pro co žít"

Pardubice - Ve Velké pardubické nosí nálepku smolaře. Ani letos nevyhrál, ale z východu Čech odjížděl spokojený. Ve vrcholu dne skončil Marek Stromský druhý, k tomu si navíc připsal triumf v Ceně Labe, kterou vyhrál s Mahonym.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT