Máte možnost vyjádřit svůj názor v diskuzi pod článkem…

Více snímků naleznete ve fotogalerii.

Jedním z rozhořčených obyvatel „jezevčíka“ byl i Josef Janeba, který si celou tu „spoušť“ natáčel kamerou. „Tohle opravdu nechápu, třeba ten smrk je absolutně zdravý a rostl tu dvacet let. Všichni jsme tady byli rádi, že zeď za stromy není vidět, taky tu hnízdili ptáci,“ prohlásil emotivně a nezapřel v sobě nadšeného myslivce. Jak dodal, sám se dotazoval na referátu životního prostředí radnice a dozvěděl se, že zeleň u zdi potřebovala údržbu a navíc si prý také někteří obyvatelé paneláku stěžovali na to, že se ve skrytu stromů scházela mládež, která kouřila, pila a tropila různé nepravosti. „Pokud by se každá stížnost měla řešit kácením, nedovedu si to představit,“ uzavřel. Podobně se vyjadřovali i někteří další kolemjdoucí.

Jak Deníku řekl starosta města Richard Pešek, ke kácení došlo v souladu se záměrem revitalizace zeleně ve městě. Kácení provedla odborná firma, která tuto činnost pro město vykonává. Zároveň ale potvrdil, že opravdu na radnici přišla stížnost na chování mládeže, která se mezi stromy a zdí poměrně pravidelně scházela. Jak ale dodal, na zlikvidování některých stromů naváže výsadba nových.

O vyjádření jsme včera požádali také Pavla Haupta ze stejnojmenné firmy, která zeleň v Ústí nad Orlicí udržuje. „První podnět určitě byl od některých obyvatel sídliště, kteří poukazovali na to, že se v prostoru mezi zelení a zdí scházejí feťáci a bezdomovci, že jsou tam schovaní a lidé se bojí kolem procházet. Na podnět starosty jsme tam vytipovali některé stromy ke skácení s tím, že se celý ten prostor rozvolní. Navíc tam byly stromy vysázeny tak hustě, že bylo nemožné je nějak dál udržovat. Sice to tam mohlo dnes vypadat pěkně, v příštích letech by ale došlo k prosychání stromů, zůstala vy tam vyvětvená ´koš〜ťata´. Probírka zajistí to, aby zbylé stromy zůstaly zachvojené až k zemi. Dalším krokem pak má být posunutí zeleně blíže ke zdi, aby zmizel prostor, v němž se děly zmíněné nepravosti. Mělo by tam být také víc vidět, aby se tam nikdo nemohl schovávat. Na jaře bychom pak měli provést novou výsadbu. Mám představu, že by se u zdi vysadil stálozelený živý plot, který by ji v budoucnu zakryl až do výše tří metrů. Zeď bychom asi ještě nechali popnout břečťanem, asi by k tomu ještě přišly nějaké pyramidální tisy, které by tam mohly růst i přesto, že je v těch místech velký stín,“ uvedl.