V Křivolickém údolí u České Třebové už sedmým rokem parta nadšených dobrovolníků z občanského sdružení Bacrie buduje pravěkou vesničku Křivolík plnou dobových obydlí a dílen. Chýše lovců, neolitická dílna, keltská polozemnice, germánská kuchyň, pec na keramiku, to vše zde stojí v panenské přírodě zdejšího lesa. Pro toho, kdo zabloudí na toto místo, jakoby se zastavil čas.

Dobrovolníci zde organizují akce a tábory pro mladé lidi z celé České republiky, školní exkurze, technologické víkendy a akce pro veřejnost. Tou současnou je právě Slunovrat – Festival živého pravěku. „Festival je každoroční akce pro veřejnost, kterou jsme letos zasadili termínem i tématem do letního Slunovratu. Často ani netušíme, jak byl tento svátek důležitý a jaké jeho zvyklosti si odnášíme z pravěkého období do současnosti. Mimo komentovaných prohlídek zde návštěvníci ochutnají speciality historické kuchyně, vyzkoušejí výrobu textilu a okusí každodenní činnosti tehdejších lidí. Osada ožije o zvířata, lidi a hlubokou atmosféru. Naším cílem je oživovat dávno zaniknutá řemesla a hledat spojitosti mezi tehdejším životem a tím současným," prozradil hlavní organizátor akce Jan Zeman.

Během Slunovratu bude v osadě zajištěn také program pro děti a lehké občerstvení, jde tedy o ideální výlet pro celou rodinu. „Děláme to z lásky k pravěku. K období, na které v učebnicích dějepisu nebývá dostatečně velký prostor, a přitom se jedná o základ naší historie. Vstupné na akci je dobrovolné. Rozhodně k nám přijeďte okusit ducha zdejšího křivolického lesa. Nebudete litovat," doplnil Jan Zeman.
Více o programu na stránkách akce www.festival.krivolik.cz
(tz)