Dnes mají svátek Josefové. Proč vy jste rád Josefem? Které nositele tohoto jména obdivujete? Dal byste jej svému synovi?
Proč jsem rád Josefem? Jsem poněkud konzervativní, navíc křesťan, proto mám k tomuto hebrejskému jménu blízko. Pravda je, že když jsem chodil na základní školu, tak jsem z něho tak nadšený nebyl. To jsem chtěl být, myslím, Lukášem. Dnes jsem na své jméno ale hrdý. Vtipkovali jsme, když jsem byl na vysoké škole, že 19. březen je neoficiálním mezinárodním dnem mužů. Dnes nás už tolik není, ale věřím, že se obliba tohoto jména opět vrátí.
A ke kterým jmenovcům vzhlížím? Tak k sv. Josefovi, samozřejmě, k Josefu Čapkovi, k Josefu Horovi. Ke svému otci, dědovi… Jméno Josef je s naší rodinou úzce spjaté. Můj otec je Josef, oba moji tchánové jsou Josefové, můj švagr je Josef, druhý je Jan Josef. Moji dědové byli Josefové, můj praděda byl Josef. Jeho otec byl, překvapivě, také Josef. Je to po generace tradované jméno. Bylo v našem rodu několik odpadlíků, ale jejich počet je zcela marginální. Proto je odpověď na otázku, zda bych toto jméno dal svému synovi, naprosto samozřejmá: Ano, jistě, jak jinak by se měl jmenovat?! Všem Josefům přeji krásné jmeniny, hodně štěstí, zdraví a Božího požehnání.