Při své středeční pracovní návštěvě hejtman Pardubického kraje Ivo Toman hovořil se starostou města Martinem Koštálem především o rekonstrukcích silnic ve městě i okolí. Už příští týden tu Pardubický kraj např. zahájí modernizaci silnice z Lanškrouna do Tatenic za téměř 200 milionů korun. Kromě lanškrounského starosty hejtman jednal také se starosty obcí z okolí, které až na jednu jsou sdruženy v Dobrovolném svazku obcí Lanškrounska. Z jejich úst zazněly nářky na špatný stav silnic, zánik obchodů s potravinami v obcích a také na nedostatek peněz na investice i údržbu v obci.

Nářky chápu, prohlásil hejtman

„Nářky starostů chápu. Změnou rozpočtového určení daní si sice polepšili, ale jen velmi málo a na nějaké větší investice to stále nestačí. Na druhou stranu se některým obcím daří získávat státní nebo evropské dotace a pouští se do projektů kanalizace, zpracovávají územní plány a připravují pozemky pro výstavbu rodinných domů. Daleko větší problém vidím v otázce obecních prodejen. Ne všichni obyvatelé mají k dispozici auto, aby si mohli zajet nakoupit do většího města do supermarketu. Jenže několik málo zákazníků obchod neuživí. O tomto problému už naše samospráva ví a snažíme se s kolegy radními nalézt nějakou formu pomoci vůči obcím a jejich prodejnám,“ řekl po schůzce se starosty hejtman Toman.

Ten také navštívil největšího místního zaměstnavatele, firmu AVX Czech Republic, která vyrábí tantalové kondezátory. Zde se zajímal o přínos firmy pro region i o vzdělanostní úroveň zaměstnanců. „Rád jsem slyšel, že společnost spolupracuje třeba i s Univerzitou Pardubice. Na druhou stranu i tady mně potvrdili, že jazyková vybavenost našich studentů stále pokulhává,“ konstatoval hejtman.

Ivo Tomana pozvali také klienti Domova pro seniory do své Kavárničky s křeslem pro hosta. Jedná se o pravidelná setkávání obyvatel domova s různými lidmi. V domově vládla uvolněná atmosféra, kdy hejtman seniorům vyprávěl o svém životě, o své práci a přidal i několik veselých vzpomínek z vojny a politiky. Klienti domova se pak zajímali o plány Pardubického kraje, kdy hejtman hovořil především o dostavění hlavních silnic v regionu, o zklidnění situace ve zdravotnictví, kdy chce vytvořil vstřícnou atmosféru a udržet si tak kvalitní lékaře i ostatní zdravotnický personál. Další otázky seniorů směřovaly k rodině a volnému času hejtmana, ale také k budoucnosti silnice R43 či situaci v regionální i celostátní politice.