Rada Pardubického kraje na svém posledním sezení probírala mj. zakoupení magnetické rezonance pro Orlickoústeckou nemocnici, a. s.

Zkrátí se čekání

Nemocnice chce tento přístroj proto, aby byl k dispozici i ve východní části kraje, neboť zatím je pouze v pardubické nemocnici. Všeobecná zdravotní pojišťovna, ještě než dá souhlas ke koupi, chtěla znát názor rady. „Domníváme se, že je z mnoha důvodů účelné magnetickou rezonanci v Orlickoústecké nemocnici mít. Nemocnice má dostatek erudovaných odborníků, má neurologické oddělení, vyváží tím péči mezi západem a východem kraje a zkrátí dlouhou čekací dobu na vyšetření, která je v současné době jeden až dva měsíce,“ shrnul její názor náměstek hejtmana pro zdravotnictví Josef Janeček.

Na jednání se také hovořilo o dotaci ministerstva školství, kterou dostal Pardubický kraj z programu podporujícího méně vyučované cizí jazyky. Jde o 47 tisíc korun pro ZŠ Jiráskova ve Vysokém Mýtě, která vyučuje francouzštinu. Další ministerská dotace ve výši 380 960 korun na rozvoj a další vzdělávání v oboru vodního hospodářství je pro vyšší a střední odbornou školu stavební ve Vysokém Mýtě. Rada také vyhověla Základní umělecké škole v Lanškrouně a schválila zápis dalšího místa vyučování do rejstříku škol a školských zařízení. „Škola totiž chce vyhovět žádostem rodičů především malých dětí dojíždějících za výukou a chce otevřít další výukové místo v Dolní Čermné,“ vysvětlila náměstkyně hejtmana pro školství Marie Málková.

Podpora řady akcí

Rada také rozdělovala další peníze na různé kulturní, společenské či sportovní akce. Řada z nich poputuje na Ústeckoorlicko, dotaci například dostanou dobrovolní hasiči v Chocni na oslavy výročí, dále choceňští rybáři, seriál závodů motokár Hobby Cup 2008 ve Vysokém Mýtě nebo Vysokomýtské májové Kujebino. „Pardubický kraj se snaží ze svého rozpočtu podporovat všechny tyto akce, které mají buď veřejný charakter, nebo nějakým způsobem propagují a prezentují kraj. Snažíme se alespoň částečně vyhovět každé žádosti, která k nám na kraj dorazí, ale peněz není nikdy dost. Přesto jsme už od začátku letošního roku takto rozdělili téměř čtyři miliony korun,“ konstatoval hejtman Ivo Toman.

(red, daf)