Natrefit na ně lze nejen ve velkých městech, jako je Praha či Olomouc, ale už i v obci Přívrat, která má zhruba tři stovky obyvatel. To je podle dodavatelské firmy řady Steora naprosté unikum. „Přívrat je nejmenší obec na světě, která vlastní inteligentní lavičku. Jsme nesmírně hrdí, že jsme ji instalovali právě v této obci,“ informovala slovenská firma na sociálních sítích.

Přívrat má jako první obec inteligentní lavičku.Zdroj: FCB Powermode.skKdyž si přívratský starosta Jan Stránský vloni přečetl, co inteligentní lavičky všechno umí, řekl si, že by nebylo špatné mít ji v obci. „I když bylo potřeba si dohledat, jaké možnosti na trhu jsou, dostat ji k nám nebylo těžké. V současné době si ji může pořídit kterákoliv obec,“ míní starosta.

Lavička přišla na zhruba 80 tisíc korun a vesnice si ji pořídila za pomoci dotace poskytované na obecní mobiliář. Provoz inteligentních laviček už nevyžaduje žádné další náklady, plocha na sezení je totiž tvořena solárními panely.

Hlavně mladí lidé, kteří bez mobilu nedají ani ránu, na inteligentních lavičkách ocení nabíjecí porty, které dokáží nabít jakékoliv zařízení, i možnost bezdrátového nabíjení. Mají chladicí systém, který v případě potřeby sezení ochladí nebo senzory snímající údaje o okolí, nejen o teplotě a vlhkosti vzduchu, ale také o množství vyrobené a spotřebované energie nebo o využívání dat.

Dallší vychytávka

Přívrat má v plánu i další užitečné vychytávky. Potěší majitele elektrokol, které jsou novým hitem v české cykloturistice. „Plánujeme zakoupit stojany na dobíjení elektrokol do exponovaných míst, v první řadě u obchodu a našeho místního pohostinství,“ dodal Stránský.