Od středečního odpoledne se na region vytrvale snášel sníh. Sněžení přicházelo v nárazových vlnách doprovázené silným větrem, který vytvářel sněhové jazyky. Silničáři na boj s přívaly sněhu mobilizovali veškerou techniku, vozový park správy a údržby silnic i smluvních dodavatelů čítal na třicet sypačů a zhruba stejný počet traktorových radlic. Technika, kterou naštěstí postihovaly jen drobné krátkodobé poruchy, boj zvládala. Větší problém nastal jen na začátku týdne v Leštině, kde kvůli technické závadě shořel sypač.

Silnice na Orlickoústecku byly ve středu večer, po celou noc i včera ráno sjízdné. Maximální opatrnost je však stále na místě. „Nevím, jestli řidiči vůbec nevyjíždějí, nebo jsou tak opatrní, ale v souvislosti se sněhem jsme nezaznamenali žádnou nehodu. Musím to zaklepat,“ informovala policejní mluvčí Iveta Lehká.

„V noci na čtvrtek přišla ještě jedna vlna sněžení, se kterou jsme se potýkali. Do rána se nám dařilo silnice dostat do přijatelného stavu,“ dodal Roman Vodička z ústeckého provozu SÚS. Do problémů se podle silničářů dostávala vozidla především v kopcích. „Opravdu doporučuji zimní výbavu, protože to je alfa a omega. Stačí jedno auto, které takhle vybavené není, zůstane v kopci a je z toho obrovský problém, který se řeší i několik hodin,“ apeluje na řidiče Roman Vodička.

Sněhová nadílka se projevila i na železnici. Lidé, kteří ve čtvrtek ráno cestovali vlakem do práce, se museli smířit i s mnoha desítkami minut zpoždění. V obvodu České Třebové zpoždění nevznikala, vlaky si je „vozily“ především od Prahy, ale i z Olomoucka. „Máme vyhlášený první stupeň zimních opatření, to znamená, že se sníh vyhazuje z výhybek. Lidi, kteří byli v práci, na tom pracovali od středečního odpoledne a po celou noc,“ popsal situaci na dráze přednosta Zdeněk Kudrna.

Autobusy měly na Orlickoústecku problémy především ve středu, kdy některé spoje, především na Lanškrounsku, nabraly až hodinové zpoždění. Na trase Lanškroun – Helvíkov byl spoj kvůli neprůjezdné vozovce ukončen v Anenské Studánce. Mezi Herborticemi a Lanškrounem měl autobus zpoždění jednu hodinu kvůli vyprošťování zapadlého kamionu.

Ve čtvrtek nastala komplikace na trase Ústí nad Orlicí – Choceň, když autobus z důvodu nesjízdného kopce z Mostku do Brandýsa nemohl zajet do Brandýsa nad Orlicí. Ostatní spoje byly podle informací ICOM transport Jihlava zpožděny maximálně o 15 minut.