Zhruba od poloviny minulého roku se ve městě hovoří o výstavbě sluneční elektrárny, jež by efektivně využila pozemky u letiště. Ty totiž kvůli nerealizovanému záměru společnosti Urban zůstaly ležet ladem. Projekt, do kterého se nejprve pustila soukromá firma Bergdalen, převzala postupně městská společnost Tepvos a nyní se zdá, že od slov přejde co nevidět k činům. „Není výhodnější investice, která se dá v současné době realizovat. Je to vynikající podnikatelský záměr,“ pochvaluje si ředitel Tepvosu Martin Lang, který patří od počátku mezi příznivce „slunečního byznysu“ v Ústí.

Čím dříve, tím lépe, tvrdí o stavbě

Výrazně nižší ceny solárních kolektorů ruku v ruce s vysokými výkupními cenami „zelené“ elektřiny, navíc garantovanými státem. Přesně takový energetický koktejl by měl dát realizaci projektu opodstatnění. Fotovoltaické elektrárny ale rychle přibývají, výkupní ceny se naopak budou od nového roku snižovat, a tak je podle vedení Tepvosu i města třeba jednat rychle.

Z devítihektarové plochy by mohly první kilowatthodiny putovat do sítě už v říjnu. Celý projekt ale stojí i padá s úvěrem, který nyní Tepvos intenzivně vyjednává. Jeho přesnou výši zatím Martin Lang odmítá sdělit. „Probíhá výběrové řízení na banku, tyto informace zatím nebudu podávat,“ komentuje ředitel městské společnosti. Připouští ale, že s dofinancováním bude možná muset pomoci město, jehož zastupitelstvo již přijalo v tomto smyslu usnesení. Starosta Richard Pešek nevidí v případné vyšší spoluúčasti zásadní problém, klady podle něho převažují.

„Město má o elektrárnu jednoznačný zájem. Vzhledem k tomu, že jenom na nájmu získá během dvaceti let osmdesát milionů korun, je případná garance dvacet čtyři milionů dobrá investice,“ hovoří ústecký starosta o čtyřech milionech, jež získá městská kasa každoročně od své společnosti za pronájem pozemků. „Pokud by elektrárnu provozoval soukromý subjekt, pořád by hlavní zisky odcházely mimo město, kdežto tady je získá Tepvos. Vzhledem k tomu, že některé jeho služby jako město dotujeme, v budoucnu bychom již nemuseli. Zkrátka, zůstane to v rodině,“ porovnává dále Richard Pešek oba konkurenční projekty, z nichž radnice upřednostnila ten od městské společnosti.

Čas hraje nyní podle Martina Langa i Richarda Peška prim. Stát totiž výhodné ceny těm, co začnou produkovat ekologicky čistou energii ještě letos, garantuje na dalších dvacet let. Od ledna 2011 lze očekávat výrazný pokles. Existuje záložní varianta v případě, že by banka Tepvosu úvěr neposkytla a stavba se minimálně o rok posunula? „Dovedu si představit, že banka nepůjčí, to je možné. Pak bychom museli aktualizovat a vyhodnotit, jestli se bude pokračovat v nějaké upravené verzi či nikoliv. I příští rok platí nějaká pravidla, i když méně výhodná,“ říká pro Deník ředitel Tepvosu Martin Lang.

JAN POKORNÝ