„V rámci pravidelných letních jízd parních vlaků jsme v letošním roce uspořádali dvě velmi úspěšné jízdy do Polska, kde si mohli zájemci prohlédnout železniční muzeum ve Slezské Javořině. Vzhledem k tomu, že se v rámci evropských fondů otevřela možnost čerpat finanční prostředky na další jízdu v příštím roce, tak jsme i na základě konzultace s našimi polskými partnery připravili projekt, jehož součástí je jedna parní jízda z Ústí nad Orlicí do Dzierżoniówa nebo do Slezské Javořiny," uvedl hejtman Martin Netolický.

Tato jízda by se předběžně měla uskutečnit v sobotu 29. dubna. Následně by v sobotu 20. května byly vypraveny autobusy z Polska do Muzea starých strojů a technologií v Žamberku. Jízdné bude činit 110 korun na osobu bez ohledu na délku trasy.

Na fotogalerii z předešlých jízd se můžete podívat v naší galerii zde:

Historický parní vlak, který v létě opět bude brázdit kraj
Parní vlak se v létě opět rozjede napříč Pardubickým krajem

V Dzierżoniówě na nádraží bude podle představ hejtmana na účastníky čekat průvodce, který jim ukáže expozici kolejových vozidel v budoucím Slezském železničním muzeu a Hilbertův mlýn. "Kromě toho zavede účastníky výletu na radniční věž, odkud budou moci obdivovat panorama Sovích hor a samotného Dzierżoniówa. Pokud se rozhodnout jet až do Slezské Javořiny, tak tam na ně bude čekat prohlídka Železničního muzea ve Slezsku,“ dodal Netolický.

Projektový záměr na uskutečnění další jízdy parního vlaku schválila Rada Pardubického kraje.

„Předpokládané celkové náklady této 'družební' akce pro Pardubický kraj činí 400 tisíc korun s tím, že v tuto chvíli je očekávaná dotace 85 procent. Rozpočtovou bilanci akce navíc dále vylepší částka až 55 tisíc korun jako příjem z jízdného. Kapacita vlaku je na české i polské straně plánován na 500 cestujících,“ řekl krajský radní pro evropské fondy a regionální rozvoj Ladislav Valtr.