Míša a celá jeho rodina jsou v tom příběhu bojovníci. On se rád vzdělává, i když může komunikovat jen očima, maminka Emilie, i když jí občas docházejí síly, s ním vytrvale cvičí a raduje se z pokroků. V tom příběhu naštěstí není nouze o kladné hrdiny. Králická knihovna na podzim iniciovala sbírku na počítač, který by Míša mohl ovládat pohybem očí.
Knihovna posunula onen příběh do prvního šťastného finále. Shromáždit prostředky se podařilo díky dětem, které se zapojily do projektu Čtení pomáhá. Míša se počítače, jenž usnadní komunikaci celé rodině, dočká co nevidět. „Strašně moc děkuju všem, jsem šťastná,“ říká maminka Emilie a pokračuje: „Zájem lidí mě překvapil, pořád tomu nemůžu ani věřit, že je to pravda. Říkala jsem si, jestli se na počítač nasbírá za rok, za dva, nakonec se nasbíralo během krátké doby. Je to úžasné, nemám slov. Máme díky tomu určitě hezčí Vánoce.“
Podpora lidí, nejen ta finanční, ale především ta lidská, je pro Emilii Čermákovou důležitá. Ví, že na handicap svého syna jsou sice sami, ale ne tak úplně… „Občas mi někdo podkopne nohy, řekne ´dej ho do ústavu, máš toho moc, dvojčata, Míšu, to nemůžeš stíhat´. Když se pak stalo tohle a lidi ukázali, že o nás mají zájem, je to nádherné, mám chuť pracovat s Míšou dál. Stačí i pár slov: ´jsi šikovná, Míša je čím dál lepší´, tak potom máte chuť dál cvičit, i když už nemáte sílu,“ svěřuje se maminka.
Míšův příběh oslovil množství lidí, kteří se sami hlásí, že chtějí rodině finančně pomoci, a tak druhé finále je „na spadnutí“. Tento týden otevřelo Konto Bariéry pro Míšu na jeden rok sbírkový podúčet. Každý může přispět na druhý počítač, který by mohl využívat doma, a především na invalidní vozík na číslo účtu 777 777 222/0800 s variabilním symbolem 0008176157. „Jsem šťastná, že se do toho vložila Ivana Marečková z králické knihovny, je zlatý člověk. Sama bych to nezvládla, asi bych se do toho sama ani nepustila,“ děkuje paní Emilie ženě, která je v našem příběhu hlavní hybnou silou.
Příběh by si zasloužil i třetí finále, to už však nemá v rukou nikdo z nás… Emilie Čermáková v něj ale chce věřit: „Míša dělá pokroky, pro někoho malé, pro mě obrovské. Někdo řekne, ´no tak hejbe trochu rukou´. Ale pro mě je to nádherné, protože vím, že mi tu ruku dá, že mě pohladí, že to už není facka, ale že ji už ovládá. Samozřejmě bychom si přáli, aby byl na nohách. Říká nám, že bude chodit. I když mi to říká očima, já mu věřím.“

Sbírkový podúčet Konta Bariéry pro Míšu Čermáka:
Číslo účtu: 777 777 222/0800
Variabilní symbol: 0008176157
Účel: počítač a invalidní vozík