Pro oděvní návrhářky, tedy studentky, studenty i jejich pedagožky, se totiž blíží každoroční vrchol deseti školních měsíců - mezinárodní soutěž Módna línia mladých, pořádaná partnerkou školou v Prešově přesně za týden. Na Slovensku patří ústecká umprumka tradičně mez úspěšné výpravy, loni zaznamenala historický úspěch v podobě dvou prvních míst Kateřiny Švecové a Petry Novákové. Dojde na medailové žně i letos v „nešťastný“ pátek 13. dubna?

Vítězka se vrací na místo činu

Druhá jmenovaná studentka, aktuálně v maturitním ročníku, zná slovenskou soutěž „jak své boty“. Soutěží již potřetí a na loňský triumf by ráda navázala kolekcí s názvem 2060. „Petra se tentokrát inspirovala v šedesátých letech a vytvořila futuristické oděvy z plastu. Kolekce je doplněná o netradiční doplňky a je celá sterilně bílá,“ představuje dílo své svěřenkyně pedagožka Kateřina Sýkorová. Ta týden před soutěžní nešetří úsměvem a neskrývá ambice. „Máme je. Věříme, že porota ocení nadšení našich studentů a preciznost krejčovského řemesla při zpracování netradičních materiálů, které se v kolekcích objevují,“ říká mimo jiné.

Obě další „želízka SŠUP“ se mohou pochlubit pozoruhodnými okolnostmi vzniku. Kolekci Stripes vytvořili společnými silami studenti 2. ročníku. „Hlavním návrhářem a motorem týmu je Petr Švanda. Na kolekci dále spolupracovaly Nikola Charvátová při tvorbě doplňků a Eva Pechancová navrhovala potisky látek. Studenti převedli inspiraci z 60. let do svého moderního pojetí v duchu jednadvacátého století,“ doplňuje Jana Salabová z pedagogického sboru umprumky.

Nebe a země v Prešově i Prostějově

Nespočet hodin pečlivé práce je také za třetí kolekci, která se bude ucházet o přízeň slovenských porotců. Anna Machačová je autorkou souboru oděvů Nebe a země, jež odkazuje na duchovní symboliku staré Číny. „Tato kolekce zcela vybočuje z řady a to nejen tím, že je celá černá, ale především pro dokonalé vypracování a precizní detaily. Anna strávila řadu hodin nad vyšíváním zlatých cvoků, kterých je ve finále přibližně tisíc,“ vypočítává Kateřina Sýkorová. Jak dále uvádí, právě tato kolekce bude ústeckou umprumku reprezentovat i na další soutěži, která má ve světě oděvního designu zvuk. Jsou jimi prostějovské Doteky módy.

A nervy? Ty mají oděváři z bývalé věhlasné textilky ze železa. „Napětí, že nestíháme, pomalu opadává. Došíváme a dolaďujeme poslední úpravy na kolekcích. Zázemí prešovské sestavy tvoří studentky z třetího ročníku, které se představí v roli modelek a organizátorek. Holky jsou profesionálky a mají na starosti téměř vše od make-upu, oblékání modelek až po nácvik choreografie. Do týmu přibíráme nové členy, kterými jsou dvě prvačky z našeho ateliéru. A tak štafeta putuje dál,“ konstatuje spokojeně Kateřina Sýkorová.

Jan Pokorný