Na Orlickoústecku se letos bude zpívat na dvaceti místech, lidé se sejdou na náměstích a návsích v Přívratu, Českých Heřmanicích, Sopotnici, Dolní Dobrouči, Helvíkovicích, Králíkách, Lukové, Žamberku, Brandýse nad Orlicí, Sloupnici, České Třebové, Vysokém Mýtě, Dolní Čermné, Lichkově, Skořenicích, Černovíru, Lanškrouně, Mladkově, Letohradu a Ústí nad Orlicí.

Všude tam bude náš velký sbor zpívat koledy Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Veselé vánoční hody, Pásli ovce Valaši a písničku Vánoce, Vánoce přicházejí.

Přípravy vrcholí, dolaďuje se občerstvení i doprovodné programy. Všem jde ale především o to sejít se v předvánočním shonu a sdílet atmosféru Vánoc. Svým přáním organizátorům to vystihl Petr Štangler z Přívratu: „Chci všem organizátorům popřát,aby nám všem počasí udělalo radost, aby na místech, kde budeme zpívat, panovala dobrá nálada a vše se vydařilo ku prospěchu společné věci." V Přívratu je zpívání součástí adventního programu. Už od 17 hodin tam bude hrát Řetůvanka. „Na zahřátí bude připraven punč, grog, čaj. Pro potěchu trávicího oběhu pečené steaky, dětem zapíchnem párek do rohlíku," přibližuje přípravy Petr Štangler.

O informace se podělila také Věra Dittertová z Helvíkovic a přidala úsměvnou historku: „Naštěstí jsou naši občané trpěliví, i když jsme je v Helvíkovickém zpravodaji počátkem října omylem naladili na zpívání koled už o týden dříve." Účastníci se sejdou v 17.45 v altánu u obecního úřadu. „Zahřejeme se svařákem a za doprovodu paní Dvořáčkové na varhany si zazpíváme oblíbené koledy. Po ukončení této tradiční a oblíbené akce bude následovat helvíkovická specialita pro naše občany – kuchařská soutěž O řád zlaté vařečky. Na sálku obecního úřadu budeme soutěžit o hodnotné ceny v kategoriích švestková buchta a sterilovaná zelenina," dodala.