S Niemczou, která je od Letohradu vzdálená zhruba sto kilometrů směrem na Wroclav, mají Letohradští podepsanou partnerskou smlouvu od roku 2008.

„Dohodli jsme se, že budeme v jednodenním programu prezentovat Niemczu v Letohradě, předběžně byl termín stanoven na 18. září, a Letohrad v Niemcze s předběžným termínem 25. září,“ uvedl starosta Letohradu Petr Fiala. „Pracovní název je ´Den Niemczy v Letohradě´ a ´Den Letohradu v Niemcze´. Program nyní řeší ředitelé kulturních zařízení obou měst. V Polsku by se mohla představit například známá dechová hudba AF Brass Band Letohrad, budeme řešit i zapojení spolků.“

I když náplň Dnů se teprve tvoří, je jisté, že jejich součástí bude výstava o historii a současnosti obou měst, chybět nemá pestrý kulturní program, plánují se sportovní utkání. Od roku 2008 se partnerství už hezky rozrostlo. „Vlastní setkávání spolků již probíhá po vlastní ose, potkávají se a navštěvují například hasiči, rybáři, fotbalisti a tak dále,“ podotkl Fiala. „Kontakt si řeší již sami mezi sebou. A to byl i jeden z cílů, aby městské úřady neplnily roli prostředníků a já mám velkou radost, že to funguje takto napřímo.“ Niemcza se stala druhým partnerským městem Letohradu, tím prvním byl před lety Hausen am Albis ve Švýcarsku.

(daf)