VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přípravné a logopedické třídy nabízí nadstandardní péči

Orlickoústecko – Pětačtyřicet dětí na Orlickoústecku nastoupilo prvního září do přípravných tříd. Od letošního školního roku jsou nově otevřené pro všechny děti, nejen pro ty sociálně znevýhodněné, jak tomu bylo dosud.

2.9.2015
SDÍLEJ:

ZŠ praktická Česká Třebová.Foto: DENÍK/Šárka Mikulecká

Jako podmínka přijetí zůstalo doporučení školského poradenského zařízení. Výuku s cílem pomoct dětem ze znevýhodněného prostředí, vyrovnat vývojové rozdíly a ulehčit žákům nástup do první třídy absolvují pětiletí předškoláci a děti s odkladem povinné školní docházky.

Po roční pauze otevírá přípravnou třídu Základní škola Jiráskova ve Vysokém Mýtě. Nepřetržitě už pátým rokem mají nultý ročník v českotřebovské Základní škole praktické a šestým rokem v Základní škole Lanškroun – náměstí Aloise Jiráska 140. V Lanškrouně nabízí kromě přípravné třídy také speciální péči pro děti, které nevyslovují správně všechny hlásky, mají malou slovní zásobu nebo se při komunikaci potýkají s jinými problémy.
Individuální péče

„Máme logopedickou třídu, ve které jsou spojené první, druhý a třetí ročník. Žáci se učí podle běžného učebního plánu základní školy a mají navíc tři hodiny týdně individuální logopedické péče," upřesnila ředitelka školy Hana Minářová. Děti po třech letech specializované péče pokračují do dalších ročníků své kmenové základní školy, kde před nástupem do logopedické třídy absolvovaly zápis.

Pro předškoláky

Přípravné třídy jsou naproti tomu určené pro předškoláky a nezapočítávají se do povinné školní docházky. Děti se připravují na budoucí roli školáků tak, že si osvojují sociální a komunikační dovednosti, procvičují si jemnou i hrubou motoriku, rozvíjí matematické, prostorové a časové představy a v učebním plánu nechybí například ani výtvarné a hudební činnosti.

„Rozjezd je hodně podobný režimu v mateřské škole, ale potom se přibližujeme víc režimu školnímu, takže ke konci roku děti už pracují v blocích, jako je vyučovací hodina a přestávka," vysvětlila učitelka Petra Kumpoštová, která působí v přípravné třídě v České Třebové.

Na rozdíl od některých mateřských škol, kde jsou spolu děti různého věku, chodí do přípravných tříd pouze budoucí prvňáčci. Díky omezené kapacitě se učitelé mohou věnovat jejich individuálním potřebám. „Mému synovi přípravná třída velmi pomohla ke zlepšení vyjadřování a navázání nového kamarádství s dětmi. Bude pro něho o mnoho snazší nastoupit do první třídy na běžné základní škole," pochvaluje si nultý ročník na stránkách lanškrounské základní školy jedna z maminek. Pozitivní zpětná vazba přichází i od učitelů. „Říkají, že je to znatelné, jak děti pracovaly. Kolikrát jsou i napřed, protože je to opravdu intenzivní práce," poznamenala Petra Kumpoštová.

Bez známek

Co se děti v přípravné třídě naučily a na čem by měly ještě zapracovat, se rodiče dozví na třídních schůzkách. V pololetí a na konci školního roku dostanou do rukou pochvalné listy, slovní hodnocení nebo například smajlíkové vysvědčení. Známkování se děti bát nemusí.

O systematickou přípravu na školní docházku je zájem, do jedné třídy ale nesmí chodit víc než patnáct žáků. „My máme výjimku od svého zřizovatele, Pardubického kraje, takže letos budeme mít v přípravné třídě sedmnáct dětí," uvedla Hana Minářová. Kapacitní možnosti převyšuje i zájem v České Třebové. Na rozdíl od mateřských škol je navštěvování přípravných tříd zdarma. „Myslím si, že jsou to nejlépe investované peníze, co se týče sociální problematiky," uzavřela Petra Kumpoštová. 

Hana Strnadová

Autor: Redakce

2.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Omezení péče o pacienty v nemocnicích nehrozí

Zámecké svatební dny.

Veletrh nabídne vše, co potřebujete ke svatbě

Fotbalisty Pardubic prověří slovenský lídr

Pardubice - Před posledním zápasem skupiny už je jasno, že pardubičtí fotbalisté finálovou účast z minulého ročníku Tipsport ligy nezopakují. Po prohrách s Brnem a Znojmem je na závěr čeká Skalica, lídr druhé slovenské ligy. Hraje se v sobotu od 13 hodin v brněnském areálu VUT.

Martin Faltejsek: Chtěl jsem si stačit sám i v roli modela

Lanškroun /ROZHOVOR/ - Autoportrét ve vodě, sněhu, snímky z okolí Lanškrouna i fotografie pro módní časopis Elle. Martin Faltejsek z Lanškrouna třikrát vyhrál Czech Press Photo a právě v sobotu zahájí v lanškrounském muzeu svoji první výstavu v rodném městě. Autoportréty a fotografie pořízené v Lanškrouně a okolí - Stav beztíže.

Konec týdne: mrtvá labuť i spadlé stromy

Orlickoústecko - Kalamita opadla, Frederick „jen“ polámal pár stromů.

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 18. a 19. ledna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>