„Pamatuji si, že tudy jednou projížděl vlak s fanoušky fotbalu. Stáli jsme s vnučkou na nástupišti, byli sprostí a vyhazovali z oken vlaku lahve. To jsou sportovní fanoušci? Chovají se jak dobytek,“ zavzpomínala u vlakového nádraží v České Třebové starší žena. Mezitím dojde ke střetu policistů a fanoušků, někteří končí na zemi. Další křik se rozléhá z jednoho nástupiště, kam přijel vlak s baníkovci. Scény vypadají hodně reálně.

Stejná akce se na vlakovém nádraží v České Třebové uskuteční ještě 19. října, kdy sem dorazí policisté ze zbylých krajů republiky.

„Na cvičení využíváme modelové situace, které vychází z reálných událostí, které se skutečně odehrály. Jedna scéna je zaměřená na řešení a obnovu veřejného pořádku v nádražní budově a na nástupištích, kde dojde k jeho hromadnému narušení ze strany fotbalových fanoušků,“ přiblížil cvičení Petr Koutný, ředitel ředitelství služby pořádkové policie.

Psali jsme dopoledne:

Policejní cvičení v České Třebové
Policisté na nádraží v Třebové cvičně pacifikují tři stovky fotbalových ultras

Zákroky proti divokým fanouškům patří dnes už mezi běžné zásahy policie. „Doprava vlaky na fotbalová utkání je velmi častá, takže dochází k narušení veřejného pořádku. Dnešní cvičení je výjimečné, jsou do něj zapojené jednotky z celé České republiky. Je tady okolo tří stovek policistů, antikonfliktní týmy i psovodi, kteří jsou zařazeni do pořádkových jednotek,“ doplnil Koutný.

Zdroj: Deník/ Iveta Nádvorníková

Alkohol, rozbité vybavení a vulgární nadávky, to všechno patří k fotbalovým fanouškům, kteří cestují na zápasy vlakem. „Při přepravě fanoušků plně spolupracujeme s policií a v některých případech i s fanouškovskými kluby. Doprovod fanoušků je v gesci policie,“ uvedl mluvčí Českých drah Lukáš Kubát.

Speciálně upravené vagóny České dráhy nemají, ale ve vybraných případech nasazují záložní vozy. Škody, kterých se fandové ve vlacích dopustí, se pohybují i v řádech tisíců korun. „Škody vzniklé fanoušky speciálně neevidujeme, jsou součástí běžných škod,“ podotkl Kubát.

Dálniční obchvat Litomyšle
Výstavba dálnic po česku: D35 ekoaktivisté shodili na poslední chvíli. A mlčí

Na cvičení na vlakovém nádraží v České Třebové se podíleli asi tři stovky policistů, stejný počet figurantů a organizační pracovníci spolu s policejní technikou. Cvičení zahrnovalo simulaci zastavení vlaku mimo stanici a následné zabezpečení fotbalových fanoušků pomocí překážek. Další část cvičení představovala modelovou situaci, kdy policie přes nástupiště, podchod a halu vyvádí fanoušky z vlaku do prostoru přednádraží.

„Podobné cvičení se v České Třebové uskutečnilo před deseti lety v depu. Není totiž nic výjimečné, že právě tady vystupují fanoušci z vlaku a musím říci, že i v České Třebové dochází ke konfliktům,“ řekl na cvičení hejtman Martin Netolický. 

Zdroj: Deník/ Iveta Nádvorníková