V České Třebové a Ústí nad Orlicí, dvou největších městech regionu, už předvolební přípravy čile probíhají. Zatímco některé z politických stran a nezávislých uskupení sázejí na osvědčené tváře, kandidátky jsou plné i nových jmen. Výchozí pozice z posledních voleb v říjnu 2006 se ale u obou metropolí značně liší.

Udrží Nezávislí výsostné postavení?

Českotřebovskému kohoutu ve znaku vládla poslední čtyři roky nezávislá kandidátka v čele se starostou Jaroslavem Zedníkem. Před čtyřmi roky triumfovala málo vídaným způsobem: se ziskem více jak osmatřiceti procent obsadila hned jedenáct ze sedmadvaceti zastupitelských křesel a soupeřům utekla o více jak dvacetiprocentní „parník“ . „Už jsme se sešli, připravujeme kandidátku a program. A to je zatím asi tak všechno,“ říká pro Deník současný českotřebovský starosta s tím, že nezávislé „primárky“ se uskuteční do poloviny července. Potvrzuje ale, že se znovu bude ucházet o starostenský post, když dodává: „Ano, to je pravda. Působil jsem na radnici čtyři roky, teď složíme účty občanům ve městě a dáme jim vizi na další čtyři roky. Rozhodnutí je na nich.“

Výrazné manko z posledních komunálních voleb by rády stáhly dvě nejsilnější parlamentní strany, a sice ODS a ČSSD. „Přípravy samozřejmě probíhají, sehnat v relativně malém městě dvacet sedm osobností nejde nechat na poslední chvíli. Naším cílem je dosáhnout minimálně na pět mandátů, jsme ale realisté “ komentuje dění v táboře českotřebovské ODS a její ambice Josef Jan Kopecký, lídr kandidátky. Sociální demokraty povede do voleb současná místostarostka Jaromíra Žáčková, její předvolební vyjádření pro Deník bylo spíše opatrné. „Cíle bychom si dávali vysoké, rádi bychom měli více zastupitelů než po posledních volbách. Ale hlasování v poslední době jsou zpravidla nevyzpytatelná,“ poukazuje Žáčková na skutečnost, že „oranžová“ během nedávných voleb do poslanecké sněmovny až nečekaně propadla. Tu českotřebovskou by ale na výsluní mohla dostat některá známá jména, třeba bývalého ředitele Českých drah Dalibora Zeleného nebo krajského zastupitele Martina Netolického.

Ostatní českotřebovské kandidátky zůstávají nohama na zemi. Například Jaroslav Demel ze Strany drobných živnostníků a podnikatelů, jeden ze dvou jejích zastupitelů, by potvrzení stávajícího počtu mandátů považoval za úspěch. „Lídrem kandidátky by měl být Karel Suk, já se nechám napsat na nějaké nevolitelné místo. Myslím, že dva mandáty bychom mohli obhájit,“ míní Demel, jenž dříve působil coby ředitel střední uměleckoprůmyslové školy v nedalekém Ústí.

Známé tváře i nová jména

A situace v sousedním Ústí? Tipovat sto dní před komunálkami favorita je zde o poznání těžší. Před čtyřmi lety dostala největší důvěru s osmadvaceti procenty ODS, dalších pět kandidátek ovšem získalo mezi jedenácti a sedmnácti procenty. Ústečtí „modří“ vsázejí podobně jako jejich českotřebovští kolegové na lídra z uměleckého prostředí: zatímco Josef Jan Kopecký holduje ve volném čase divadlu, jednička ODS v Ústí, současný starosta Richard Pešek, je povoláním výtvarník. „Právě on bude naším kandidátem na starostu,“ potvrzuje jeho nominaci Matouš Pořický, ústecký šéf ODS a trojka komunální kandidátky. V jejím popředí se vyskytují mimo jiné bývalý starosta a ještě nedávno poslanec Jiří Čepelka anebo čerstvě zvolený člen PSP ČR Radim Jirout.

V bývalém okresním městě funguje minimálně do podzimu velká koalice ODS, ČSSD a sdružení SNK II. V čele této kandidátky bude opět stát současný místostarosta Luboš Bäuchel (na radnici je již od roku 1998, místostarostou byl také v době, kdy stál v čele města Jiří Čepelka). „Pokud bychom měli ve volbách největší úspěch, jsem připraven se ucházet i o post starosty,“ netajil se ambicemi. Spekulaci o tom, zda se bude „Bäuchelova kandidátka“, na níž figuruje mimo jiné současná radní Lenka Janyšová nebo zastupitel Stanislav Havel, profilovat jako kandidátka TOP 09, její lídr nepotvrdil, ovšem ani nevyvrátil.

Současného místostarostu najdeme rovněž v čele další z kandidátek. Jedničkou sociálních demokratů totiž bude Zdeněk Ešpandr a také „další jména“ o práci na radnici už něco vědí. „V popředí kandidátky budou určitě pánové Preclík a Fajt,“ jmenuje současné zastupitele místostarosta Ešpandr.
Výrazná „perestrojka“ naopak čeká druhou nezávislou ústeckou kandidátku. Jejím lídrem bude Petr Hájek, kterého Oušťáci znají jako hlavního tahouna obnovené Malé scény. Jak prozradil, na volitelná místa nasadí „Hájkovci“ například podnikatele Zdeňka Velebného, fotografa Petra Wagenknechta, učitelku tance Zlatuši Bartošovou nebo tvůrce „kociánkovského“ webu Jana Kopáče. Chybět by neměl ani současný zastupitel Jiří Holubář. „Od roku devadesát tři jsem na radnici, myslím, že mohu městu leccos nabídnout. Nečeká nás určitě jednoduché období, propad v příjmech je značný,“ míní sto dní před komunálkami Petr Hájek.

Komunisté beze změn, lidovci různě

Komunistické kandidátky v obou městech zřejmě nevykáží výrazné změny a je otázkou, zda dosáhnou na více než na současné českotřebovské dva, v případě Ústí tři zastupitelské mandáty. O prvním muži kandidátky ústecké KSČM by se mělo rozhodnout dnes, favoritem je ale současný zastupitel Jaroslav Fišer, jenž se nedávno ucházel i o poslanecké křeslo. „V popředí budou určitě všechny tři současné tváře ze zastupitelstva,“ potvrzuje předpoklady Fišer, který by obhajobu současných pozic považoval za úspěch. A osud nedávno odstoupivšího zastupitele Martina Dudly? „Nevím, zda bude na kandidátce, ale pravděpodobně ne,“ tipuje šéf ústeckých komunistů.

Ještě zajímavější je pohled do řad lidovců, kteří nedávno propadli v parlamentních volbách a poprvé ve své novodobé historii se do poslanecké sněmovny vůbec nedostali. Zatímco v Ústí se odlivu voličů strana neobává, v sousední České Třebové chystají lidovci společnou kandidátku s Evropskými demokraty a nezávislými kandidáty. Na její špici budou čtyři nikoliv neznámá jména: Milan Mikolecký, Bohuslav Mimra, Jiří Vencl a Josef Menšík. „Cíl této nestranické kandidátky je čtyři až pět mandátů,“ potvrzuje předseda třebovských lidovců Jiří Vencl, že kombinovaná sestava nechce rozhodně hrát druhé housle.

Ústečtí lidovci získali posledně za necelých dvanáct procent hlasů solidní tři mandáty. Do podzimních voleb je povede Václav Klička st., v první čtyřce nebudou chybět současní zastupitelé Pavel Kodytek a Marie Švecová či Pavel Čada. Odliv voličů na základě výsledku parlamentních voleb lidovecká kandidátka neočekává. „S vysokou politikou to nelze srovnávat. Situace ve městě se myslím dramaticky měnit nebude, rádi bychom udrželi tři mandáty,“ hovoří o ambicích strany Václav Klička st.

JAN POKORNÝ