Smutná poslední éra bývalé továrny Primona tak končí. Už nyní se na jejím bourání podílí 80 tun těžký stroj s 26 metrů dlouhým ramenem. Do konce října by měly být hotové všechny bourací práce a od příštího roku se na místě nejspíše začne stavět. Podle jednatele investora Pavla Rosenbauma však demolice nebyla původním záměrem. Převládala naopak snaha budovu využít a pozemek doplnit takovými stavbami, které by na ni architektonicky navázaly.

Vše o Primoně najdete zde

„Bohužel však podrobný statický posudek ukázal, že nelze zachránit nejen zadní skelet, ale ani přední část původní budovy továrny. Až po finálním verdiktu statika jsme se rozhodli pro kompletně novou výstavbu. Demolice objektu je pro nás komplikací časovou i finanční, ale bohužel neexistuje jiné řešení,“ vysvětlil Deníku Rosenbaum.

Po získání stavebního povolení se na místě začnou stavět čtyři bytové domy o výšce, která odpovídá stávající budově továrny. „V každém domě bude 35 až 40 bytů velikostí od 2+kk do 4+kk. Horní byty budou mít terasy s nádhernými výhledy, na vybrané spodní zase budou navazovat soukromé zahrádky,“ řekl Rosenbaum.

Textilní výroba na Parníku, dnes jedné z městských částí v České Třebové, začala už v polovině 19. století. Přežila kruté časy druhé světové války, kdy továrnu převzali Němci a dlouhá řada zaměstnanců odešla na nucené práce. Textilka ustála znárodnění během komunistické éry, které však znamenalo zpomalení rozvoje. Po revoluci na začátku 90. let přišly snahy o znovuobnovení činnosti, avšak marně. Společnost skončila v likvidaci, a tak stěny, které by mohly mnohé vyprávět, poskytovaly útočiště jen lidem bez domova a vandalům, kteří torzo kdysi slavné továrny jen více ničili. A výjimkou nebyli ani lidé, kteří si z areálu udělali černou skládku.

V každém bytě by měl být také nebytový prostor – kóje pro uložení předmětů. „Pokud se podaří uskutečnit projekt v jeho plánovaném rozsahu, bude se jednat o největší bytovou výstavbu v České Třebové od zbudování místních sídlišť ve druhé polovině minulého století,“ popsal mediální asistent města Jiří Holý s tím, že Česká Třebová je připravena s investorem maximálně spolupracovat.

Cílem nyní je, aby se první obyvatelé nových domů mohli stěhovat už v první polovině roku 2023. Podle Rosenbauma lze při současném nárůstu cen stavebního materiálu a předpokládané inflaci jen stěží odhadnout finální ceny bytů. „Nicméně se chystáme oslovit zájemce z řad střední příjmové skupiny obyvatelstva. Rozhodující bude pro nás rozumná kvalita. Nechceme stavět levné byty a využívat laciné materiály,“ popsal vizi investora Rosenbaum. Aby byly byty dostupné, uvažují také nad tím, že část projektu bude koncipovaná jako družstevní bydlení. Tím by investor vyšel vstříc zájemcům, kteří z jakýchkoliv důvodů nemohou nebo nechtějí žádat o hypotéky.

Vystavět by investor měl také parkovací místa, která už schválila rada města. „Parkování bude jednak v suterénech bytových domů a areál bude mít dostatečné množství venkovních parkovacích míst jak pro rezidenty, tak i pro jejich návštěvy,“ vysvětlil Pavel Rosenbaum. Velikost pozemku podle něhoumožňuje komfortní řešení a v místě by měl být také prostor pro zelené plochy.