Anonymní e-mail, který minulý týden koloval elektronickou poštou mezi účastníky regionálního sněmu ODS rozhodujícího o pořadí na kandidátce do podzimních parlamentních voleb, má dohru. Po poslanci Danielu Petruškovi a Haně Tomanové podal včera trestní oznámení pro pomluvu i primátor Pardubic Jaroslav Deml. Ten věří, že pokud policie najde jeho autora či autory, dojde k očistě znesvářené pardubické ODS.

Obrátili se na policii

Na pondělní „Snídani s primátorem“ se první muž Pardubic vyjádřil pro novináře i ke kauze z minulého týdne. Hlasování o pořadí na krajské kandidátce ODS se minulý týden totiž odehrávalo v situaci, která se snažila volby výrazně ovlivnit. Členové ODS i výkonná rada obdržela e-mail, jenž byl odeslán z fiktivní adresy založené na jméno starostky prvního městského obvodu Hany Tomanové. V dopise je mimo jiné označen Daniel Petruška jako iniciátor podpálení primátorova automobilu, k němuž došlo před dvěma lety. Zmíněno je i jméno podnikatele Jiřího Nováka. Policie doposud žhářský útok nevyšetřila a případ odložila. „Myslím si, že je to záměr zasít mezi členskou základnu v ODS nesváry. Mně se to nelíbí, je mi z toho smutno, že k něčemu takovému se vůbec někdo může snížit. Věřím tomu, že orgány činné v trestním řízení vše vyšetří. A že se ,ódéeska’ od takových lidí, členů – protože předpokládám, že to musí být někdo zevnitř – očistí a do budoucnosti se staneme opět tou správnou pravou občanskou demokratickou stranou,“ uvedl včera Jaroslav Deml, který hned v pondělí ráno podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Před ním tak již reagovali na kolující anonym Daniel Petruška i Hana Tomanová. „Předpokládám, že tak učiní i Jiří Novák,“ dodal primátor.

Podle primátora je za vyhrocenými vztahy v pardubické ODS zcela jistě souboj o moc, vliv a získání funkcí. „A myslím si samozřejmě, že je to spojeno s cílem ovládnout pardubickou ODS a poté i radnici. Je to útok zejména proti panu Petruškovi, zřejmě s cílem odstavit jej jak z politických, tak stranických funkcí,“ soudí Jaroslav Deml.

Kdo za nepodepsaným e-mailem stojí, tuší, ale jméno nechce uvést. „Moje tušení by bylo jen pouhou spekulací. Věřím, že policie nebo státní zastupitelství dojdou k pachateli oznámení. A pokud to vyšetří jako trestný čin pomluvy, pak se k tomu přistoupí i politicky v rámci strany,“ nechal se slyšet primátor.

Deml: Absurdní

Jaroslav Deml obsahu dopisu podle svých slov rozhodně nevěří. „Pan Petruška je můj kamarád, politický kolega, jsme v podstatě na jedné lodi. A znám pana Nováka z různých jednání, kdy sice třeba něco prosazoval, nicméně nikdy nešel za jakoukoli hranu. Vždy byl velmi vstřícný, tolerantní a slušný. Takže já si nedovedu představit, že by něco takového byl schopen udělat. Prostě to je absurdní záležitost,“ uzavřel Deml.

Dopisu primátor nevěří

V řadách občanských demokratů v Pardubicích probíhá tvrdý konkurenční boj. Zašel tak daleko, že internetovou poštou putuje anonymní dopis popisující, kdo měl údajně stát za podpálením vozidla primátora Jaroslava Demla. Touto osobou měl být poslanec Daniel Petruška, který to kategoricky odmítl a podal trestní oznámení na neznámého pachatele pro šíření pomluvy. Připojil se k němu i primátor, s nímž přinášíme rozhovor na téma současného dění v rozpolcené ODS.

Věříte tomu, co se objevilo v anonymním e-mailu, který koloval členskou základnou ODS?
Myslíte anonym, který byl směřován do výkonné rady? Reakcí je, že přeci nebudou reagovat na něco, co není podepsáno. Tak ať se ten dotyčný podepíše. Anonym má spoustu informací, je poměrně dlouhý. Je pravdou, že je velmi urážlivý ve svém obsahu, je velmi zvláštní. Myslím si, že je to záměr zasít mezi členskou základnu v ODS nesváry. Mně se to nelíbí, je mi z toho smutno, že k něčemu takovému se vůbec někdo může snížit. Věřím tomu, že státní zastupitelství a policie, protože jsme podali trestní oznámení, tedy orgány činné v trestním řízení to prověří, prošetří a vypátrají. A že se ódéeska od takových lidí, členů – protože předpokládám, že to musí být někdo zevnitř – očistí a do budoucnosti se staneme opět tou správnou pravou občanskou demokratickou stranou.

Čím to je, že v pardubické ODS jsou takové vyhrocené vztahy?
Určitě je to souboj o moc, o vliv, o to získat nějaké funkce. A myslím si samozřejmě, že je to spojeno s cílem ovládnout pardubickou ODS, ovládnout pardubickou radnici. Je to útok zejména proti panu Petruškovi, zřejmě s cílem odstavit jej jak z politických, tak stranických funkcí.

Zažil jste někdy takovou situaci?
Určitý nátlak – možná to bylo spojeno třeba i s nějakými podnikatelskými aktivitami – ano. To byla záležitost zapálení auta a výhrůžných anonymů. Ale toto, co se týče strany ODS, je naprosto ojedinělé a je to zřejmě spojeno s kulturou na politické scéně, která je prezentována nejen v rámci mezi stranami, ale i v rámci jednotlivých stran.

Nemůže vás to oslabit v následujících regionálních volbách? Proti sociální demokracii, která se zdá být na Pardubicku svorná.
Tak svornost je zdání, určitě mají lepší schopnost nedat své názorové rozdílnosti tolik najevo. To že něco takového vzniklo a dostalo na veřejnost, že to rozeslali autoři členské základně, já nechápu. Nepředpokládám, že by to byl útok z venku, i když taková možnost také samozřejmě existuje, ale spíše bych předpokládal, že je to opravdu souboj uvnitř ODS. Myslím si, že je to smutné, nicméně spoustu lidí, těch slušných a normálních, to posílilo a rozhodli jsme se bojovat proti takovým lidem, kteří si z toho chtějí dělat živnost. Takže je to souboj o správnou politiku odéesky.

Zřejmě máte tušení, kdo za tímto útokem je. Uvedete jeho jméno?
Samozřejmě neřeknu, moje tušení by bylo spekulací a já věřím tomu, že policie nebo státní zastupitelství dojdou k viníkovi, k pachateli oznámení, toho e-mailu. A pokud to vyšetří jako trestný čin pomluvy, pak se k tomu přistoupí i politicky v rámci strany.

Upozornil jste policii, ze kterého směru by to mohlo pocházet?
Myslím si, že policie je tak profesionální instituce, že bezpochyby najdou jak z textu mailu, různých prohlášení politiků tady v Pardubicích, svůj vlastní motiv nebo filozofii. Věřím tomu, že dojdou k cíli.

V e-mailu je označeno, že iniciátorem podpálení vašeho auta je poslanec Daniel Petruška s podnikatelem Jiřím Novákem. Nevěříte tedy jeho obsahu?
Ne, nevěřím. Pan Petruška je můj kamarád, politický kolega, jsme v podstatě na jedné lodi. A nedovedu si to ani představit u pana Nováka, jehož znám z různých jednání, kdy sice třeba něco prosazoval, nicméně nikdy nešel za jakoukoli hranu. Vždy byl velmi vstřícný, tolerantní a slušný. Takže já si nedovedu představit, že by něco takového byl schopen udělat. Prostě to je absurdní záležitost.