O vzrušené atmosféře, která v prvních měsících roku panovala kolem prodeje městských bytů, jste na stránkách Deníku už četli. Podmínky prodeje se vlivem „vzbouření“ nájemníků a následných jednání změnily, došlo ke zklidnění situace. Přesto, jak ukázala anketa Deníku, mají především senioři z prodeje strach. Banky jim totiž v jejich věku na koupi bytu zřejmě nepůjčí.

„Přejeme si, aby nám dobře dopadl prodej bytů. Ceny jsou přehnané. Byty v Ústí nebo Letohradě, které jsou lepší než naše, byly do sta tisíc. My bychom si ten náš, ve kterém bydlíme 38 let, měli podle prvního odhadu koupit asi za sedm set tisíc. Město z toho bude chtít dostat co nejvíc, protože uvažuje o stavbě kulturního domu. Ten tu roky byl, teď se ale využívá k prodeji čínského zboží,“ sdělili Deníku své obavy starší manželé. I další seniorka má strach, že si byt nebude moci koupit: „My, důchodci, si to nemůžeme dovolit, oni chtějí za 2+1 pět set tisíc. Bude mi za chvíli sedmdesát, a kdo mi dá půjčku?“ V anketě jim oponoval další respondent: „Všem z činžáku doporučuju, ať si koupí byt od družstevníků, ať si užijou a vidí, co to je mít vlastní byt, chtěli by to koupit za nic…“

Dnešní Den s Deníkem, který v Žamberku na náměstí startuje o půl čtvrté, se bude kromě dalších témat točit právě kolem plánovaného prodeje asi tří stovek městských bytů. Účast přislíbil starosta Tomáš Kalous, který bude odpovídat na vaše otázky.


Celá kauza se začala odvíjet od prosincového rozhodnutí zastupitelstva, které se dohodlo na počtu prodávaných bytů, na způsobu jejich prodeje i postupu výpočtu ceny. Posudek o ceně obvyklé měl stanovit znalec a částka se následně měla násobit koeficientem 0,66. Tyto podmínky vedly nájemníky k sepsání petice, na níž figurovaly asi tři stovky podpisů. Rozjela se jednání.

Výsledkem je prozatím novela směrnice o prodeji městských bytů. Spočívá v rozšíření okruhu oprávněných osob v linii přímé, které byt mohou odkoupit, zrušení druhého kola prodeje třetím osobám a vypracování individuálních znaleckých posudků. „Nájemníci, kteří by si odkoupení nemohli dovolit, jsou chráněni zrušením druhého kola. Zůstanou nájemníky městského bytu, ale musejí akceptovat deregulaci nájemného,“ uvedl už dříve Tomáš Kalous. Před Dnem s Deníkem naznačil, že se má ještě prověřit možnost půjčky z fondu rozvoje bydlení pro starší spoluobčany. Pokud vás zajímá, co můžete čekat od deregulace nájemného, jestli jsou půjčky pro seniory reálné a kdy přesně se má začít prodávat, přijďte dnes na náměstí. Dozvíte se také, jestli město uvažuje o stavbě plaveckého bazénu, zimního stadionu a „kulturáku“. Navíc na vás čekají soutěže, dárky, kulturní vystoupení, které připravily děti z místního DDM Animo a zařadily do něj především break dance, a možnost zapojit se do soutěže o automobil Hyundai Santa Fe.