Třetí ročník Zemské koruny pořádaný místní kynologickou organizací bude atraktivní podívanou pro všechny příznivce kynologie a jistě nejen pro ně.

Do uzávěrky se organizačnímu štábu přihlásily tři stovky vystavovatelů. Na seznamu figuruje 377 psů zastupujících zhruba 110 plemen, takže každý divák by si měl bez problémů najít svého psího favorita. Vedle běžných plemen se před porotou objeví například bloodhound, pumi, alpský brakýř jezevčíkovitý, brabantík, louisianský leopardí pes, nova scotia duck tolling retriever, portugalský vodní pes, toy foxteriér a další více či méně známá plemena.

Během nedělní akce bude opět uspořádána i speciální výstava teriérů a premiérově i klubová výstava bulteriérů a miniaturních bulteriérů. Odehraje se řada soutěží, bojovat se bude hlavně o vítěze Zemské koruny, ale také o titul nejlepší štěně, nejlepší veterán nebo dítě a pes. Oceněno bude i pět nejkrásnějších psů ze speciální výstavy teriérů a představen vítězný bulteriér i minibulteriér. Posuzování v kruzích začne po deváté hodině, po půl třetí odpoledne přijdou na řadu závěrečné soutěže s vystoupením mažoretek a vyhlášení vítězů.

Kynologové z Lanškrouna se rozhodli ve svém městě pořádat krajskou výstavu psů poté, co skončily tyto akce ve Vysokém Mýtě a v kraji už žádná podobná nebyla. „Je to příležitost, jak pro majitele prvního psa, aby si vyzkoušeli výstavu v menším měřítku, tak i pro ostřílené výstavní matadory, kterým se líbí komorní prostředí naší výstavy,“ podotýká majitelka křížence Jana Vokálová, která patří společně s chovatelem rhodeských ridgebacků Petrem Kotěrou a majitelkou krátkosrsté kolie Klárou Bisovou k trojlístku hlavních organizátorů.

Práce přitom mají přehršel, od oslovování sponzorů a zpracování přihlášek (prý je to občas i detektivní práce) po vyřízení desítky telefonátů a mailů. S řadou úkolů pomáhají dobrovolníci, patří mezi ně tvorba katalogu a webu, distribuce letáků, příprava výstaviště nebo úklid po psech, kteří nemají zrovna zodpovědné majitele…

Když je vše dobře připravené, den výstavy je prý pro všechny už jen příslovečnou „třešničkou na dortu“. Samozřejmě může se najít i někdo, kdo s akcí nebude spokojen. „Pro nás je důležité, že většina lidí od nás odjíždí s dobrým pocitem a největší pochvalou jsou pak ti, kteří jezdí každý rok,“ dodává na závěr Jana Vokálová.

(daf)